Vajina Darlığının Genişletilmesi Hakkında

Vajina darlığı denilen durum vajinanın çeşitli sebeplere bağlı olarak daha dar, kısa, küçük veya sıkı olmasıdır. Vajina darlığı ile karşı karşıya kalan kişiler cinsel birliktelik esnasında sorun yaşarlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, acı hissedilmesi ya da darlık sebebi ile cinsel birleşimin gerçekleşmemesi söz konusu olabilir. Böyle sorunlarla karşı karşıya kalan kişiler vajen darlığının genişletilmesi için çeşitli yollara başvururlar. Günümüzde vajen daraltmanın, genital estetik yöntemlerin olması gibi vajen genişletme yöntemleri de vardır. Bu konu oldukça detaylı ve de önemli bir konudur. Sizler için vajen daralmasının genişletilmesi uygulaması hakkında bilmeniz gereken her şeyi derledik ve aşağıdaki yazımızda sizlere sunduk. Keyifli okumalar dileriz.

Vajen Darlığı Nedir? Neden Olur?

Genellikle vajina darlığı görülen kadınlar bunu anlamayabilir ve zamanla vajinanın genişleyeceğiniz düşünebilir. Ancak zaman geçmesi rağmen cinsel ilişki esnasında artan acı ve ağrı hissi ile dayanılamaz bir hal alan bu durum sonucunda doktora gidildiğinde anlaşılır.

Vajina darlığı, doğuştan ya da sonradan oluşmuş durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle hormonal bozukluklar, tümörler ve çeşitli hastalıklar sebebi ile vajina darlığı görülebiliyor. Ancak gelişen teknoloji ile vajina darlığı genital estetik ameliyatı ile düzelebilmektedir. En son geliştirilen ameliyat teknikleri ile vajina normal işlev gösterebilmektedir. Sonradan oluşmuş vajina darlığı şu sebeplerden oluşmuş olabilir; epizyotomi onarımı, vajinoplasti ameliyatı, menopoz döneme erişmişlik, kanser cerrahileri, radyoterapi ve kemoterapi tedavileri gibi farklı nedenlere bağlı vajina darlığı görülebilir.

Vajen Darlığının Genişletilmesi Uygulaması Nasıl Bir Süreçtir?

Vajina darlığının genişletilmesi uygulaması sürecine geçilmeden önce vajinanın darlığının miktarına, bu sorun ile karşı karşıya kalan kişinin şikayet derecesine bakılır. Vajina darlığına sebep olabilecek tüm durumlar gözlemlenir ve bu duruma nelerin sebep olduğu bulunur. Ve bu adımlardan sonra uygulama aşamasına geçilebilir. Öncesinde her detayın dikkatli şekilde incelenmesi son derece önemlidir. Çünkü bulunan değerlere uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Vajen darlığının genişletilmesi uygulamasında ilk olarak hormonal içerikli medikal tedaviler bulunur. Sonrasında gelişen teknoloji ile hayatımıza dahil olan genital lazer uygulamaları, genital PRP uygulamaları ile birlikte uygulandığında son derece başarılı sonuçlara imza atılır.

Bunların yanı sıra künt dilatasyon sağlamak için silindirik dilatörler de vajina darlığında kullanılan araçlar arasında yerini alır. Tabi bu yöntemler ileri düzeyde olan vajina darlığı için söz konusu değildir. İleri düzeyde olan vajinal darlık sorunu olan kadınlarda cerrahi yöntemlere başvurulur. Özellikle doğuştan vajina darlığına sahip kişiler erken yaşta cerrahi yöntemler ile tedavi edilmelidir. Cerrahi ile eş zamanlı olarak yapılabilecek PRP tedavi yöntemi de iyileşmeyi hızlandıracak bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Vajen Darlığının Genişletilmesi Operasyonu Sonrasında Yapmanız Gerekenler

Vajen darlığının genişletilmesi operasyonu yapıldıktan sonra bazı dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Dikkat etmeniz gereken önemli noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Operasyon sonrasında ilk bir ay kadar sauna, havuz, deniz ve hamam gibi sizler için tehlike oluşturabilecek ortamlardan uzak durmanız gerekir.
  • Operasyon sonrasındaki ilk birkaç gün dinlenmelisiniz. Kendinizi toparlayana ve daha iyi hissedene dek bol bol uzanmalısınız.
  • Oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon riskine karşı dikkatli olmalısınız.
  • Duş alırken ve tuvalet ihtiyacınızı karşılarken hijyen kurallarına her zamankinden daha çok özen göstermelisiniz.
  • Doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli ve de eksiksiz bir şekilde kullanmalısınız.

Bu yazımızda sizler için vajina darlığını genişletmek için yapılabilecek tedavi yöntemlerinden detaylı şekilde bahsettik ve genital estetik sonrasında yapmanız gerekenleri sizlere aktardık.

26 Şubat 2024 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.