• Tacettin Veli Mah. Mehmet Özhaseki Bulvarı No:80 Melikgazi KAYSERİ
 • 444 0 388
  International Patients

  KOZMETİK JİNEKOLOJİ

  Kozmetik veya diğer adıyla estetik jinekoloji, adından da anlaşılacağı üzere, kadınların genital  bölgelerine yapılan estetik operasyonlardır.

  Kadınların fonksiyonel veya görüntü hoşnutsuzluğu nedeniyle, estetik operasyonlarına talep artmıştır.

  Genital estetik operasyonlarının bir kısmı lokal anestezi ile yapılırken bazıları genel anestezi ile yapılır. İyileşme süreçleri yapılan operasyona göre değişiklik gösterir.

  Kozmetik Jinekoloji Alanında

  Vajina Gençleştirme
  Genital Dolgu
  Vajina Estetiği (Labioplasti)
  Lazerle Vajen Daraltma
  Genital Bölge Beyazlatma
  Orgazm Güçlendirme Tedavisi
  Genital Mezoterapi  tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.

  • VAJİNA GENÇLEŞTİRME (VAJİNAL REJÜVERASYON)

   Yaşın ilerlemesi, doğumlar, menapoz, azalmış östrojen düzeyi ve kolajen dokuda artmış yıkım gibi sebepler vajinada bir takım değişikliklere neden olmaktadır.

   Vajinanın esnekliğinin azalması  işlevsel  bozukluklara sebep olmaktadır. Bu sebep ile kadınlar vajina gençleştirme operasyonlarını tercih etmektedir. İşlem lazer yada radyofrekans yöntemiyle uygulanabilir. Vajen içinde kanlanma ve kolajen  yapısının uyarılması ile dokuda canlanma sağlanmaktadır.

  • GENİTAL DOLGU

   Tüm cilt dokusunda olduğu gibi yaş ile birlikte genital bölgede incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklar, çöküntüler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kozmetik jinekoloji operasyonlarında büyük dudaklara dolgu işlemleri yapılmaktadır.

   BÜYÜK DUDAKLAR NEDEN SARKAR?

   Özellikle yaşlanma ile birlikte büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini kaybetmekte, sarkmakta ve kırışık bir görünüme sahip olmaktadır. Bu durum kişinin kolajen bağ dokusunun genetik açıdan iyi olmaması ile alakalıdır.

   Sigara, alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, kronik kaşıntılı hastalıklar, geçirilmiş doğumlar, hızla kilo alıp vermeler, kronik irritasyon (tahriş), yaşlanma ve menopoz sarkmalara neden olabilir. Ayrıca günümüzde sıklıkla uygulanan mide küçültme ameliyatları sonrasında ani kilo kaybına bağlı sarkmalar bu sorunun daha sık olarak karşımıza çıkmasına neden olabilmektedir.

   GENİTAL BÖLGE DOLGUSU NASIL YAPILIR?

   Büyük dudak dolgusu iki şekilde yapılmaktadır.

   GENİTAL BÖLGEYE HYALURONİK ASİD ENJEKSİYONU; Lokal anestezi ile yapılan basit bir işlemdir. Her iki dudak içine yapılan hyaluronik asid enjeksiyonu ile büyük dudaklar daha dolgun hale gelmektedir. Dolgunun kalıcılık süresi 6 ay ile 18 ay arasında değişiklik göstermektedir.

   GENİTAL BÖLGEYE YAĞ ENJEKSİYONLARI; Karın, bacakların iç kısmı veya kalçadan alınan yağ dokusu incelen genital bölgeye enjekte edilmekte ve böylece çökük görünen genital bölge dolgun hale gelmektedir. 1 yıl içerisinde enjekte edilen yağ %60-70 oranında erir, bu nedenle ilk başta hacim olarak fazla verilir.1 yılın sonunda ya da ihtiyaç duyulduğunda işlem tekrarlanabilir. Daha sonra yağ dokusu uzun yıllarca gider.

   Genital bölgeye yapılan dolgu enjeksiyonları ile vulvada daha genç bir görünüm elde edilir.

   LAZERLE GENİTAL BÖLGE SIKILAŞTIRMA

   Bazı durumlarda dolgu işlemi yapılmadan dış genitalyaya yapılan lazer işlem gerginleştirme sağlanmaktadır. Lazerle dış genitalyadaki kolajen bağ dokusu artışına paralel olarak büyük dudaklar sıkılaşmakta, daha parlak ve canlı bir görünüm kazanmaktadır.

   CERRAHİ UYGULAMA

   Bazı hastalarda sarkma sadece dolgu ile düzeltilemeyecek kadar ileri aşamada olabilir. Bu hastalarda büyük dudaklar cerrahi olarak daraltılır. Gerekirse aynı seansta dolgu işlemi de uygulanabilir.

  • GENİTAL ESTETİK

   Genital estetik uygulamaları pek çok cerrahi ve cerrahi dışı işlemleri kapsamaktadır.

   Vajina estetiği ile ilgili ameliyat ve uygulamaların çoğu tüm dünyada ve ülkemizde daha çok jinekologlar tarafından yapılmaktadır.

   VAJİNA ESTETİĞİ AMELİYATLARI NELERDİR?

   İç dudak estetiği (Labioplasti, labia minora cerrahisi, labia minora redüksiyonu, labia minora estetiği, labio minoraplasti gibi işlemler)

   Klitoral hudoplasti (Clitoral hoodoplasty- Klitoris üzeri cilt katmanlarının alınması)

   Vajinoplasti (Vajinanın cerrahi olarak daraltılması, sıkılaştırılması)

   Perineoplasti (Perine adı verilen vajina ile makad arası bölgenin estetik olarak düzeltilmesi, doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi,doğuma bağlı vajen giriş açıklığının giderilmesi)

   G Noktası Büyütülmesi ve O spot uygulamaları

   Puboplasti (Alt kasık bölgesi olrak bilinen ‘Mons Pubis’ tümsekçiğinin estetiği)

   Labio majora büyütülmesi (Labio majora augmantation, Büyük dudaklara dolgu uygulaması)

   Labio majora sıkılaştırma (Büyük dudakların sıkılaştırılması, dolgunluk kazandırılması)

   Genital bölge renk açma (Koyulaşan genital alanda renk açma ile ilgili uygulamalar)

   Genital Bölgeye Uygulanan Lazer İşlemler

   Dış dudakların sıkılaştırılması (Labio majora tightening),

   Lazerle genital bölge renk açma (Genital alan beyazlatma, labial whitening / bleaching),

   Lazerle vajina yenileme, gençleştirme, sıkılaştırma (Laser vaginal rejuvenation).

   İdrar kaçırma tedavisi

  • GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA

   Kadınlarda değişik nedenlerle genital bölgede renk koyulaşması, siyahlaşma, esmerleşme ve genital kararma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda uygulanan lazerle renk açma tedavileri ile kararmış, esmerleşmiş genital bölgeye beyazlatma, renk açma işlemi uygulanabilmektedir.

   Gebelikler, doğum kontrol hapları, uzun süreli kullanılan ilaçlar, genital bölgeye sürülen kremler renk koyulaşmasına neden olabilmektedir. En önemli etken ise bu dokulardaki östrojen hormonunun yoğunluğudur. Östrojen hormonu güneş ışığının etkisi ile genital alanda renk koyulaşmasını sağlayan melanosit adı verilen hücreleri uyararak genital bölgede renk koyulaşmasına neden olabilmektedir.Kapalı bir bölge olmasına rağmen ultraviyole ışınları bu bölgeye kolayca ulaşabilmektedir. İlerleyen yaş, sigara kullanımı, kötü genital hijyen de bu nedenlerden bazılarıdır.

   VAJİNA (VULVA) RENK AÇMA TEDAVİ ÇEŞİTLERİ

   CO2 lazerler

   Erbium yag lazerler

   Q Switch lazerler

   Renk açıcı mezoterapi ürünleri

   Dermabrazyon ve Mikrodermabrazyon

   Renk açıcı kimyasal ürünler

   Vulvaya uygulanacak bu işlemlere hastanın muayenesi sonucu karar verilir. Lazer tedavileri muayene edilen gün uygulanabilen, basit, ağrısız günlük hayata hemen dönüş sağlanabilecek bir uygulamadır.

   VAJİNA BEYAZLATMA KALICI BİR İŞLEM MİDİR?

   Genital bölgeye yapılan beyazlatma işlemi sonucu uzun süre renkteki açılma kalıcı olacaktır.Ancak vulvanın dış etmenlere ve hormanlara duyarlı yapısından dolayı beyazlatma işlemi sonrası yeniden kararma olabilmektedir. İşlem sonrası bakımın özenli bir şekilde uygulanması yeniden koyulaşmayı engelleyecektir. Sağlıklı beslenme, spor yapma, pamuklu çamaşır kullanımı, kimyasal ürünlerden uzak durmada alınabilecek diğer önlemlerdir.

  • GENİTAL MEZOTERAPİ

   Mezoterapi bitki özü, vitamin, hematopoietik ve diğer bioaktif maddelerden oluşan karışımın tedavi edici etkisinden faydalanmak veya kozmetik amaçla cilt ve cilt altına çok küçük iğnelerle verilmesidir. Mezoterapi herhangi bir şeyin tedavisi olmayıp ilacın verilme yönteminin adıdır.

   Kozmetik nedenler için kullanılan amaçlar;

   Genital yenilenme
   Ağrı
   İstenmeyen yağların uzaklaştırılması

   Sellülit

   Güneş ışınlarına maruz kalan genital bölgenin, ilerleyen yaş ve sağlık faktörlerine bağlı olarak, kolajen dokusunu yitirmesi, elastik özelliğin kaybolması, genital bölgede sarkma meydana gelmesi, menopoza bağlı olarak yaşanan fiziksel durumlardan şikayetçi olan kişilerde mezoterapi uygulanmaktadır.

   Acı, ağrı hissedilmeyen mezoterapi uygulaması, birkaç seans uygulanabilir ve genital kırışıklık tedavisinde iyileştirici sonuçlar verir. Uygulamadan sonra kişi aynı gün gündelik hayatına dönebilir, kısa süreli olarak deride küçük morluklar meydana gelebilir.

  • VAJEN DARALTMA (VAJİNOPLASTİ)

   Vajinada genişleme bir çok kadında yaş ilerledikçe ve gebelik, vajinal doğum gibi müdahaleler geçirdikçe meydana gelebilmektedir. Vajinal genişleme sonucunda hem çiftin cinsel hayatı etkilenebilmekte hem de kişide vajinal enfeksiyon görülme sıklığı artabilmekte, vajinadan gaz çıkması gibi şikayetler görülebilmektedir.

   LAZERLE VAJEN DARALTMA

   Lazerle vajina daraltma işlemi vajinal kanalın yeniden sıkılaşması , gençleşmesi , cinsel hazzın artması ve orgazmın daha rahat gerçekleştirilmesi için uygulanmaktadır. Lazer tekniği tüm vajinanın altta bulunan destek dokusunu yeniden güçlendirmektedir. Böylece vajinanın daralması, sıkılaşması ve küçülmesi sağlanmaktadır.

   Lokal anestezi eşliğinde kesi, dikiş ya da parça çıkarma gibi herhangi bir işlem gerekmediğinden istenildiği zaman lazer yöntemi tercih edilebilir. İşlem ortalama 20-30 dakika sürer.

   Lazerle yaklaşık 15cm’lik bir başlık ile vajina içine uygulama yapılır. 4 hafta arayla gerçekleştirilen bu uygulama sonucunda vajen dokusu yenilenmekte ve sıkılaşmaktadır.

   Kullanılan cihaz ve hastaya bağlı olarak 4 hafta aralıklarla toplam, 3-4 seans uygulama gerekebilir.

   CERRAHİ İLE VAJEN DARALTMA

   Vajinadaki genişlik ciddi ise cerrahi müdahale ile vajina daraltılmaktadır. Bu operasyon genel anestezi veya spinal anestezi ile yapılır. Dikişlerin iyileşmesi süreci boyunca ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Bu süre yaklaşık 4-6 hafta arasında değişmektedir.

  • ORGAZM GÜÇLENDİRME TEDAVİSİ

   Orgazm , kişiye göre değişebilen yeterli cinsel uyarımlardan sonra vajina etrafı ve pelvis bölgesinde zevk veren kasılmalardan meydana gelen bir haz durumudur.

   Kadında orgazm bozukluğu ;olağan bir cinsel uyarılma evresi olmasına rağmen orgazmın sürekli olarak ya da yenileyici bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmaması olarak tanımlanmaktadır.

   Kadınlarda orgazm olamama nedenlerini üç başlık altında inceleyebiliriz bunlar;

   PSİKOLOJİK FAKTÖRLER

   Muhafazakar ve tutucu yetiştirilme tarzı

   Yetersiz ya da yanlış cinsel bilgiler

   Travmatik cinsel deneyimler

   Depresyon ve anksiyete

   Performans kaygısı

   Cinsellikle ilgili suçluluk duyguları

   Dini inançlar

   İlişkide partneri ile yaşanan iletişim sorunları

   Partner ile cinsel diyaloğun olmaması

   Partner tarafından yeterli cinsel uyarımın sağlanamaması

   Partnerde bir cinsel bozukluk yaşanması ( ereksiyon bozukluğu-istem dışı boşalma)

   Beden algısında bozukluk

   Yakınlık ve bağlanma problemleri

   Cinsel deneyim eksikliği

   Cinsel ilişki anında konsantre olamama

   TIBBİ FAKTÖRLER

   Hipertansiyon

   Diabet

   Hipertroid-Hipotroid

   Vajinit iltihaplar

   MADDE VE İLAÇ KULLANIMINA BAĞLI FAKTÖRLER

   Kadında Orgazm Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

   Kadında orgazm yokluğu (anorpazmi) cinsel terapi ile tedavi edilmektedir. Bu tedavi yönteminde hedef, ilk olarak kadının tek başına ardından partneriyle orgazm olabilmesidir.

   Bilişsel Davranışçı Terapi, Kaygı Düzeltme / Gevşeme teknikleri, Davranışsal ödevler / Ödev çalışmalarıda tedavilerden bazılarıdır.

   Kozmetik Jinekolojide uygulanan tedavilerde amaç halihazırda olan ama yetersiz bulunan orgazmı güçlendirmektir.Bu amaçla erozyon bölgelere hyaluranik asit ,PRP gibi uygulamalar yapılmaktadır.Aynı şekilde vajinaplosti ve hudoplasti (klitoris üzerindeki cilt fazlalığının alınması ) da orgazm hissini güçlendirmektedir.

  • LABİOPLASTİ, HUDOPLASTİ

   Büyük ya da asimetrik küçük vajina dudaklarının düzeltilmesi işlemidir.Küçük dudaklardaki büyüklük ya ada asimetri kadınlarda özgüven kaybı,cinsel isteksizlik ve hoşnutsuzluk gibi psikolojik rahatsızlıkların dışında günlük aktivitelerde sürtünmenin verdiği rahatsızlık,hijyen sorunları ve dar kıyafet giyememe gibi fonksiyonel rahatsızlıklarla birlikte bazı kadınlarda ilişki sırasında labiumların vajen içine doğru itilmesiyle ağrıya sebep olabilmektedir.

   HUDOPLASTİ

   Klitoris üzerindeki ve yanlarındaki cilt fazlalıklarının alınması işlemidir.Bu derinin aşırılığı klitoral uyarılmayı azaltarak cinsel hazzı etkileyebilmektedir.
   Lokal ya da spinal anestezi ile yapılabilen bu operasyonlarda işlem sonrası hastanın dikkat edeceği bakım süreci iyileşmeye önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
   Bu uygulamalar kadınların özgüvenini yükselterek mutlu bir cinsel yaşam süremelerine katkı sağlamaktadır.

  Hemen randevu talep etmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  Sağlık hizmetlerimizden yararlanmak ve uzmanlarımızdan hemen randevu almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Size en uygun zamanda ve uzmanlık alanında hizmet almak için randevunuzu şimdi planlayın.

  5 Aralık 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.