• Tacettin Veli Mah. Mehmet Özhaseki Bulvarı No:80 Melikgazi KAYSERİ
 • 444 0 388
  International Patients

  Genel Cerrahi Bölümü, meme ve endokrin cerrahisi (tiroid, paratiroid, böbrek üstü bezi), hepatopankreatobilier cerrahi (karaciğer, safra kesesi ve yolları, pankreas hastalıkları), gastrointestinal sistem cerrahi (mide, ince ve kalın bağırsak hastalıkları, anüs hastalıkları), laparoskopik cerrahi ve fıtık cerrahisi güncel teknolojik gereçler kullanılarak hizmet vermektedir.

  Genel Cerrahi Kliniği hasta merkezli bir anlayışla hizmet vermeyi ilke edindiği için ameliyat dışı girişimlerde de güncel tıp uygulamalarını takip etmektedir. Bu bağlamda hem endoskopik girişimler hem de ameliyatsız hasta takipleri kliniğimizde başarıyla uygulanmaktadır.

  01 Genel Cerrahi Bölümü, meme ve endokrin cerrahisi (tiroid, paratiroid, böbrek üstü bezi), hepatopankreatobilier cerrahi (karaciğer, safra kesesi ve yolları, pankreas hastalıkları), gastrointestinal sistem cerrahi (mide, ince ve kalın bağırsak hastalıkları, anüs hastalıkları), laparoskopik cerrahi ve fıtık cerrahisi güncel teknolojik gereçler kullanılarak hizmet vermektedir.

  Genel Cerrahi Kliniği hasta merkezli bir anlayışla hizmet vermeyi ilke edindiği için ameliyat dışı girişimlerde de güncel tıp uygulamalarını takip etmektedir. Bu bağlamda hem endoskopik girişimler hem de ameliyatsız hasta takipleri kliniğimizde başarıyla uygulanmaktadır.

  02 MİDE BALONU NEDİR?

  Mide balonu obezite tedavisinde sıklıkla kullanılan operasyonlardan biridir. Endoskopi yöntemi ile mide içine bir balon yerleştirilir ve orada şişirilir. Dolayısıyla midede sürekli bir tokluk hissi yaratması hastada zayıflamaya sebep olur. Ortalama 6 ay gibi bir süre midede kalarak 6 ay sonunda çıkartılmaktadır. Cerrahi bir işlem değildir ancak hastaya hafif anestezi verilerek endoskopik olarak gerçekleştirilir.

  MİDE BALONU NASIL TAKILIR?

  Mide balonu genel anestezi altında, endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilmektedir. Mide içerisine yerleştirilen balon  serumla şişirilir ve işlem tamamlanır. Hasta bu süre içinde hiçbir acı ve ağrı hissetmez.  Yaklaşık olarak balonun midye yerleştirme işlemi 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirir. Hasta uyandıktan sonra bir süre gözetim altında tutulup, aynı gün içinde taburcu edilebilir.

  Mide balonu takıldıktan sonra 6 ay ile 1 yıl içerisinde çıkartılmaktadır. Bu süre içinde kişi, doktorun önerilerine uyduğu, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimine dikkat ettiği takdirde istenilen kiloya ulaşmış olmaktadır.

  Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

  Mide balonu; diyet ya da egzersizler ile kilo veremeyen ve cerrahi uygulama yaptırmak istemeyen kişilerde uygulanır. Mide balonu uygulamasının gerçekleştirilemeyeceği kişiler ise; midesinde ülser olan, geniş mide fıtığı bulunan ya da gebe olan kişilerdir.

  03 Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

  Yutulabilir mide balonu diğer adıyla elipse mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan anestezi ve cerrahi işlem gerekmeden mideye takılabilen son  teknoloji ile tasarlanmış mide balonu çeşididir. 

  NEDEN YUTULABİLİR MİDE BALONU?

  • Mide balonu su ile yutulur.
  • Elipse Mide Balonu endoskopi ve anestezi gerektirmez.
  • Balon kendiliğinden eriyerek boşaltım yoluyla vücuttan atılır.

  Elipse yutulabilir mide balonu;

  • Vücut kitle indeski 25’in üstünde olan kişiler
  • 18– 65 yaş arasındakiler,
  • Obezite hastaları, 
  • Daha önce diyet yapıp başarısız olanlar,
  • Ameliyat veya anestezi riski taşıyanlar,
  • Obezite ameliyatlarına cesaret edemeyenler  için uygun bir işlemdir.

  Yutulabilir mide balonunun diğer mide balonu yönteminden en önemli farkı endoskopi ve anestezi gerektirmeden uygulanabilmesidir.  Balon ince bir katetere (tüpe) bağlı hap şeklindedir. Balonu yuttuktan sonra mideye yerleştiğinden emin olmak için röntgen yardımıyla kontrol edilir. İyice yerleştiğinden emin olduktan sonra kateter yardımıyla balon özel sıvı ile doldurulur ve kateter yavaşça çekilir. Balon midede 4-6 ay süreyle kalır, sonrasında kendiliğinden vücuttan atılmaktadır. Bu 4 ay içerisinde başlangıç kilonuzun ortalama %10 – 15’ini vermeniz mümkündür. İşlem ile birlikte sahip olacağınız, akıllı baskül, akıllı saat sayesinde  takibiniz kolayca yapılabilir  ve ölçümlerinizi doktorunuzla paylaşabilir, zayıflama sürecinde ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz. Yutulabilir  Mide Balonu ile  özelikle  yurtdışından gelen hastalarımız gerek takip için gerekse de çıkarma işlemi için tekrar tekrar gelmek zorunda kalmaması nedeniyle sıklıkla tercih edilen etkili bir yöntemdir.

  Hemen randevu talep etmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  Sağlık hizmetlerimizden yararlanmak ve uzmanlarımızdan hemen randevu almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Size en uygun zamanda ve uzmanlık alanında hizmet almak için randevunuzu şimdi planlayın.

  28 Kasım 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.