• Tacettin Veli Mah. Mehmet Özhaseki Bulvarı No:80 Melikgazi KAYSERİ
 • 444 0 388
  International Patients

  Genel Cerrahi Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

  HÜMA Hastanesi Genel Cerrahi birimi; uzman hekimleri, teknolojik altyapısı ve multidisipliner sağlık yaklaşımı ile kanser hastalıkları da dahil olmak üzere birçok hastalığın tanı ve tedavisinde deneyime ve bilgi birikime sahip bir sağlık birimidir.

  HÜMA Hastanesi’nin Genel Cerrahi birimi, hastalarına sağlık alanındaki güncel gelişmelerin ışığında en etkili tedavi yöntemlerini sunmak için devamlı olarak kendini güncelleyen bir yaklaşım benimser.

  Bununla birlikte, hasta odaklı bir hizmet anlayışıyla hizmet vererek, her bir hastası için kişiselleştirilmiş tedavi planları oluşturur.

  Genel Cerrahi Nedir?

  Genel cerrahi, vücutta bulunan çeşitli organların ve dokular üzerinde oluşan ve cerrahi müdahale gerektiren hastalıkların tanı ve tedavisinde aktif rol alan cerrahi bir branştır.

  Genel cerrahi birimi, sindirim sistemi, karın içi organlar, meme, yumuşak dokular gibi geniş bir yelpazede cerrahi girişimler sunar. Bu birim, apandisit, safra kesesi sorunları, bağırsak problemleri gibi yaygın durumların yanında daha karmaşık işlemler de gerçekleştirir. Örneğin, kanser hastalıklarının tanı ve tedavisi de dahil olmak üzere, obezite cerrahisi gibi özel alanlarda da uzmanlaşmış cerrahi hizmetler sunar.

  Genel cerrahi birimi, multidisipliner bir yaklaşımı benimseyerek cerrahi işlem öncesinde, cerrahi işlem sırasında ve cerrahi işlem sonrasında hasta bakımında koordinasyonu sağlar. Bu birimde sağlık hizmeti veren cerrahlar, uzmanlık alanlarına göre değerlendirme, tanı, tedavi ve takip süreçlerinde uzmanlıklarını sergiler.

  Bu birim, hastaların yaşam kalitesini artırmak ve sağlık durumlarını iyileştirmek için sürekli olarak gelişmektedir. Bu sebeple, genel cerrahi sağlık sistemlerinin temel alanlarından birini oluşturur.

  Genel Cerrahi Birimi Hangi Hastalıklara Bakar?

  Genel cerrahi, sağlık sisteminin temel birimlerinden biri olarak kabul edilir. Bu birim, vücut üzerinde bulunan çeşitli organlar ve dokularda meydana gelebilecek hastalıkların tanı ve tedavisinde uzmanlık gösterir. Ekseriyetle karın bölgesi ve bu bölge ile bağlantılı organlarla ilgilense de genel cerrahi biriminin hizmetleri bunlarla sınırlı değildir. aynı zamanda cilt, yumuşak doku, lenf damarları, endokrin bezler ve hatta bazı nörolojik sistemler gibi diğer alanlar da genel cerrahinin hizmet alanı kapsamına girebilir.

  Genel cerrahi biriminin ilgi alanına giren hastalıklar şunlardır:

  • Mide-Bağırsak
  • Anal Bölge
  • Karın İçi Kitleler
  • Karaciğer
  • Safra Kesesi
  • Dalak
  • Böbrek Üstü Bezleri
  • Karın Boşluğu ile İlgili İç ve Dış Fıtıklar
  • Reflü Hastalığı
  • Varisler
  • Kasık Fıtığı ve Mide Fıtığı
  • Meme Hastalıkları (Fibrokist, Fibroadenom gibi)
  • Tiroid Hastalıkları (Guatr gibi)
  • Makat Çatlağı (Anal Fissür gibi)
  • Anal Fistül
  • Obezite
  • Pankreatit
  • Vücut Kitleleri (Lipoma, Yağ bezeleri)
  • Sebase Kist
  • Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Tüm bunların yanı sıra, genel cerrahlar acil durumlarda da hizmet verebilirler, örneğin, travma sonrası oluşan iç yaralanmalar ya da kanamalar gibi acil cerrahi müdahale gerektiren durumlarda aktif rol alabilirler. Bu sebeple, genel cerrahi birimi sağlık sisteminin temel bir parçası olarak kabul edilir ve birçok hasta için hayati öneme sahip olan bir uzmanlık dalıdır.

  HÜMA Hastanesi Genel Cerrahi Birimi Hangi İşlemleri Uygular?

  HÜMA Hastanesi Genel Cerrahi Merkezi’nde yapılan işlemler, genel itibariyle kilo problemleri yaşayan hastaların hem fiziksel hem de zihinsel anlamda iyileştirmek için çözümler sunmayı amaçlar.

  Bu birimin hizmet alanı, kilo sorunlarıyla ilgili cerrahi müdahalelerin yanı sıra, obeziteye bağlı olarak ortaya çıkabilen çeşitli komplikasyonları yönetmek ve hastaların yaşam kalitesini artırmaktır.

  Bu kapsamda, mide küçültme ameliyatları, mide balonu işlemleri, mide botoksu gibi cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemleri kullanır.

  Hüma Hastanesi Genel Cerrahi biriminde yapılan işlemler şunlardır:

  Mide Küçültme Ameliyatları

  Mide küçültme ameliyatları, obezite tedavisinde tercih edilen cerrahi prosedürlerdir. Bu ameliyatlar, mide hacmini azaltarak kişinin yemek yeme kapasitesini ve dolayısıyla aldığı kalori miktarını kısıtlar. Bu şekilde, kişi daha az yemek yemeye başlar ve kilo kaybı sağlanır.

  Liposuction

  Ciltteki yağ dokusunun vakum aracılığıyla emilmesiyle gerçekleşir. Genellikle belli bölgelerdeki fazla yağların azaltılması amacıyla uygulanır.

  Biliopankreatik Diversiyon

  Bu işlemde,  mide ve ince bağırsak arasındaki doğal sindirim süreci büyük ölçüde değiştirilir ve sindirim emilimi azaltılır.

  Gastrik Balon

  Mideye yerleştirilen bir balon, mide hacmini küçülterek tokluk hissini tetikler ve yeme alışkanlıklarını değiştirir.

  Mide Botoksu

  Mide kaslarına botulinum toksini enjekte edilerek yapılan minimal invaziv bir prosedür. Kişinin daha az yemek yemesini sağlayarak kilo kaybını destekler.

  Mide Balonu

  Endoskopik bir işlemle mideye yerleştirilen ve tokluk hissi sağlayarak kilo vermeyi destekleyen mide balonu, hızlı etki bekleyen kişiler için en uygun ve en çok tercih edilen işlemlerdendir.

  Enzimatik Lipoliz

  Yağ hücrelerini parçalayan özel enzimlerin kullanıldığı bir yöntemdir. Yağ depolarını hedef alarak vücuttan atılmasını sağlar.

  İğne Tekniği

  Cilt altına yerleştirilen ince iğnelerle yağ depolarının parçalanmasını hedefleyen bir selülit tedavisi yöntemidir.

  Hemen randevu talep etmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  Sağlık hizmetlerimizden yararlanmak ve uzmanlarımızdan hemen randevu almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Size en uygun zamanda ve uzmanlık alanında hizmet almak için randevunuzu şimdi planlayın.

  13 Şubat 2024 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.