Bebeklerde Demir Damlası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sağlığımız için birçok noktayı olumsuz etkileyen demir eksikliği bebekler, çocuklar ve yetişkinler olmak üzere her dönem karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Demir eksikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak ve vücudumuzu desteklemek için demir damlası kullanımına başlanır. Peki, demir damlası kullanımı nasıl olmalıdır? Önemli detaylara yer verdiğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Demir Damlası Neden Kullanılır?

Sağlığımızı korumak ve bunu sürdürebilmek için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve mineraller vardır. Bu noktada karşımıza çıkan demir de vücudumuz için en gerekli minerallerden biridir. Alyuvar adı verilen kan hücrelerine kırmızı rengini veren hemoglobin içeriğinde demir yer alır. Demir, hücreler ve enzimlerdeki enerji kaynaklarının önemli bir parçası olarak görev yapar ve vücut için oldukça gereklidir.

Demir eksikliği, vücutta ihtiyaç duyulan demirin çeşitli nedenlerle karşılanamaması durumunda yaşanan problemdir. Oldukça önemli görevleri olan demirin vücudumuzda çeşitli problemlere neden olmasını önlemek için doktor kontrolünde demir damlası kullanımı başlar.

Bebeklerde Demir Damlası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sağlık Bakanlığı önerisiyle, ülkemizde zamanında dünyaya gelen bebeklere 4. aydan itibaren rutin olarak demir damlası kullanımına başlanır. Bu durum bebeğin zamanından önce doğması halinde ise daha erken başlar. Bebeklerde demir damlası kullanımının en temel sebebi anneden bebeğe geçmiş olan demir deposunun zamanla azalması ve buna bağlı olarak kansızlık gelişmesidir.

Demir önemli gelişim alanlarını destekler. Özellikle gelişim alanlarının desteklenmesi noktasında bebeklik dönemi ihtiyacın en fazla olduğu dönemdir.

Çocuklarda Demir Damlası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda demir damlası kullanımı ağızdan alınacak damla ya da şurup şeklinde gerçekleştirilir. Demir damlası kullanımı için çocuğun aç olması gerekir ve genellikle günde iki kez öğün aralarında verilir. Süt ve süt içeren gıdalarla birlikte demir damlası kullanımı önerilmez. Bunun için en az yarım saat geçmiş olması önemlidir. C vitamini içeren içecek ve yiyecekler ile de demir emilimi desteklenebilir.

Yetişkinlerde Demir Damlası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doktor tarafından önerilen demir damlası kullanımı son derece düzenli bir şekilde sürdürülmeli ve bu süre demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir. Demir eksikliği yetişkin erkeklere oranla kadınlarsa daha sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle doğurganlık döneminde olanlar, demir ihtiyacı artmış olan hamile ve emziren anneler burada ilk sırada yer alır. Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının hamile kalmadan önce demir eksikliği tedavisi olunması gebelik sürecinin çok daha sorunsuz geçmesini sağlar. Demir damlası kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken temel noktaları göz önünde bulundurarak süreç iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

Demir Damlası İlacından Sonra Ne Kadar Süre Yemek Yenmeli?

Demir depolarının tam olarak dolması için ilaçların doktor kontrolünde ve ihtiyaç doğrultusunda birkaç ay boyunca düzenli olarak kullanılması son derece önemlidir.

Demir damlası kullanımı sırasında kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt, peynir ve süt tüketilmemelidir. Aynı zamanda ıspanak, kahve, çay ve kalsiyum takviyesinden de uzak durulmalıdır. . Çay ve süt gibi besinlerin tüketimi, demir emilimini büyük oranda azaltır. Demir ilaçları, bu besinler tüketildikten en az saat 2 sonrasında kullanılmalıdır.

Bununla birlikte C vitamini almak, demir damlası ilacının emilimini yükseltir. Bu yüzden demir ilaçlarını kullanırken C vitamini ile desteklenmesi ya da portakal suyu gibi doğal yollarla C vitamini tüketilmesi tavsiye edilir. Demir emilim oranının yüksek olması kansızlık probleminin de hızlı bir şekilde giderilmesini destekleyecektir.

Bu yazımızda demir damlası kullanımı sürecine yer verdik. Demir damlası doktor kontrolünde kullanılarak vücudumuzun demir ihtiyacının karşılanmasına destek olacaktır. Bebeklerde beslenme ile ilgili “Bebeğinize Bunları Yedirmeyin! 2 Yaşından Önce Yedirilmesi Yasak Olan Gıdalar” adlı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

2 Kasım 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.