Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Mide botoksu, cerrahi işlem gerektirmeden yapılan kilo vermeye yardımcı tıbbi bir operasyondur. Mide balonundan farklı olarak midenin hacminde bir değişikliğe sebep olmaz.

belinin kalınlığını ölçen kadın

Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Midedeki bazı kasların fonksiyonunu azaltarak sindirimi yavaşlatır. Bu şekilde mide botoksu işlemi çabuk doyma ve geç acıktırma hissi verir. Bu etkisi sayesinde kalori alımını azaltmaya büyük ölçüde katkı sağlar ve kilo vermeyi destekler. Mide botoksu ile nasıl kilo verilir, dönemsel olarak nasıl sonuçlar sağlar, ilk aylarda ve sonraki aylarda etkisinde ne gibi değişiklikler yaşanabilir gibi sorulara bu blog yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Bu yazımızı okumadan önce Mide Botoksu Kimlere Uygulanır? yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Mide botoksu, mide balonu ve daha fazlası için tamamen uzmanlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda yazdığımız diğer blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Mide Botoksu Nasıl Kilo Verdirir?

Mide botoksu ve mide balonu endoskopik yöntemlerle mideye cerrahi olmayan müdahaleler yapılarak kilo vermeyi sağlayan iki tıbbi operasyondur. Fakat mide balonu, bir balonun midede şişirilerek hacim oluşturmasıyla az yemek yiyerek tokluk hissi verir. Mide botoksunda ise mide hacminde bir değişim meydana gelmez. Botilinum toksini endoskopik yöntemlerle midede bazı kaslara enjekte edilir ve bu kasların işlevini azaltır. Bu şekilde sindirim süreci uzar ve acıkma süresi de bu şekilde uzamış olur. Daha kısa sürede doyma ve daha uzun sürede acıkma hissi sağlayarak kalori alımını düşürür ve kilo vermeyi sağlar. Fakat mide botoksunun mide hacminde bir değişikliğe yol açmaması, yeme bozukluğu gibi acıktığı için değil psikolojik sebeplerden dolayı yemeye devam eden ve kilo alan insanlar için zorlayıcı olabilir. Her şeyden önce bu sürece bir uzman danışmanlığında karar verip başlamanız son derece önemlidir.

Dönemsel Olarak Mide Botoksu Sonuçları

hambugere bakan aç kadın

Dönemsel Olarak Mide Botoksu Sonuçları

Mide botoksu, insanlarda iştah kaybı oluşturarak kilo verdirmeyi hedefleyen tıbbi bir işlemdir. Operasyon sonrasında ilk 2-3 gün içinde iştahta azalma, 1 haftada da iştah kaybı gözlemlenir. Mide botoksu, kişiden kişiye değişiklik gösteren sonuçlar verebilir. Operasyonun etkisi, kişinin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve sahip olduğu genetik faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bazı kişilerde iştah kontrolü artarken, bazılarında kilo kaybı gözlemlenebilir. Bu sebeple, mide botoksu sonuçlarının dönemsel olduğu ve uzun süreli etkiler sağlamayabileceği unutulmamalıdır. Mide botoksu etkisiyle iştah kaybı 4-6 ay arasında devam etmektedir. Bu süreç sonunda Botilinum toksini etkisini kaybeder. Bu dönem sonunda kişi eski yemek yeme alışkanlıklarına devam ederse tekrar kilo alabilir ve verdiği kiloları koruyamayabilir. Bu nedenle mide botoksu işlemi ve sonrasında beslenme kontrolünün takibi mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalıdır.

Mide Botoksu ile #1 Ayda Verilen Kilo

Mide botoksu operasyonu sonrasında, ilk aydan itibaren kilo kaybı gözlemlenebilir. Botilinum toksininin etkisiyle iştah azalır ve kişi daha az yemek yemeye başlar. Fakat, bu kilo kaybı kişinin beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzıyla da büyük oranda ilişkilidir. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek, mide botoksu sonuçlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Mide Botoksu ile #2 Ayda Verilen Kilo

Mide botoksu operasyonunda 2. ayda da iştah kaybı dolayısıyla kilo kaybı gözlemlenir. Kişilerin yaşam tarzları ve beslenme alışkanlıkları genel olarak süreçte çok önemlidir. Bu faktörlere ek olarak yaş, sağlık geçmişi ve genetik faktörler gibi etkiler kilo verme oranının herkeste farklılık göstermesini sağlar. Mide botoksu etkisi geçene kadar yani yaklaşık 4-6 ay içerisinde beslenme alışkanlıklarınıza ve yaşam tarzınıza sağlıklı bir yön verirseniz en verimli sonuca ulaşabilir ve bu sonucu koruyabilirsiniz.

Ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden bir diğeri olan Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Mide botoksu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ve uzmanımızla görüşmek için hastanemizle iletişim kurabilir, randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz.

4 Aralık 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.