Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı; telefon, tablet ve bilgisayarın aşırı kullanımı, hatta uzun süreli televizyon izlenmesi ile ortaya çıkan, bu araçlara ulaşılamadığında yoksunluk hissedilen bir bağımlılık türüdür.

Çocuklarda teknoloji bağımlığının birçok sebebi vardır:

· Akranlar ile sorun yaşanması,

· Anne babanın yanlış tutumları, depresyon, sosyal kaygı yaşanması,

· Okul başarısının düşük olması bu sebeplerin başında gelmektedir.

Aslında teknoloji hayat kolaylaştırıcı ve topluma olumlu yönde katkı sağlayan bir alandır. Peki ne zaman çocuğumuzda bağımlılıktan şüphelenmemiz gerekir? Çocuğunuz yalnızca birkaç dakika diyerek telefon veya bilgisayar başında saatler harcıyorsa; İnsanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih ediyorsa; İnternete girmek için yemek öğünlerinden, derslerden ya da sosyalleşmekten ödün veriyorsa; bilgisayar veya telefonundan uzak kaldığı zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissediyorsa teknoloji bağımlılığı ile karşı karşıyasınız demektir.

Teknoloji bağımlığının çocuklarımız üzerinde Sosyal ilişkilerde uyumsuz olma, Davranış bozuklukları, Dikkat eksikliği ve dağınıklığı, Kamburluk, bel ağrısı, göz bozuklukları gibi Fiziksel etkiler, Yüz yüze iletişim kurmakta zorlanma, uyku bozuklukları, Şiddet içerikli video oyunlarının çocukları agresif davranışlara yönlendirmesi, Arkadaşlarıyla ve aileleriyle zayıf ilişkiler gibi birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Peki teknoloji bağımlılığına karşı aileler nasıl bir tutum içinde olmalı. Aileler çocuklarının teknoloji kullanımına süre kısıtlaması getirmeli ve uygulamalıdır. Çocukları arkadaşları ile doğal yollardan görüşmeleri için yönlendirmeli. Bilgisayar çocuğunuzun odasına değil, oturma odası gibi evin ortak kullanım alanlarına kurulmalı. Çocukları yetenek ve ilgi alanlarına uygun spor dallarına yönlendirmeli. Ebeveynler öncelikle kendi teknoloji kullanım alışkanlıklarını gözden geçirmelidir. Teknoloji bağımlılığı olan bir ailenin çocuğunda da bu tarz bir problemin oluşma ihtimali daha yüksektir. Telefon ya da tablet gibi teknolojik cihazlar çocukları susturma aracı olarak kullanılmamalıdır. Yemek esnasında teknolojik cihazların olması engellenmelidir.

2 Kasım 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.