Anne Sütüm Bebeğime Yetiyor Mu? Anne Sütünü Artırmak İçin Doğal Tavsiyeler

Bebeklerin en değerli besini olan anne sütü, bebeğin sağlıkla büyümesi ve gelişmesi için oldukça önemlidir. Anneler genellikle “Sütüm bebeğime yetiyor mu?” endişesi yaşarlar. Siz de bu endişeyi yaşayan bir anne iseniz yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz…

Bebeğin İhtiyacı Olan Anne Sütü Ne Kadardır?

Bebek doğduğunda anne sütüne ihtiyaç duyar. Bebeğin ihtiyacı olan her şey anne sütü içerisinde bulunur. Her bebek için anne sütü ihtiyacının karşılanması son derece önemlidir. Bebekler ilk doğduğunda midesi çok küçük olduğu için sindirimi kolay tamamlarlar ve hemen acıkırlar. Sonrasında bebeğiniz geliştikçe ihtiyacı olan süt miktarı da artar ve daha fazla anne sütüne ihtiyaç duymaya başlar. Bebeğin ihtiyacı olan ortalama anne sütü miktarını aşağıda yer verdik.

  • Bebek 1 aylık iken günde 8-12 defa emzirme yapılır. Her emzirmede bebek yaklaşık olarak 28 gram – 84 gram arasında süt alır.
  • Bebek 2 aylık iken her 3 – 4 saatte bir emzirme yapılır. Bebek her emzirmede 112 gram -140 gram arasında süt alır.
  • Bebek biraz daha büyüyüp 3 – 4 aylık olduğunda her 4 saatte bir emzirme yapılır. Yapılan her emzirmede bebek 140 gram – 168 gram arasında süt alır.
  • Bebekler 5 – 6 aylık olduklarında ise emzirme miktarı azalır ve her 4 – 5 saate bir emzirme yapılır. Bebek her emzirmede yaklaşık olarak 196 gram – 224 gram süt alır.

Bebeklerin ihtiyaçları birbirinden farklı olabilir. Tabi ki bu rakamlar her bebek için geçerli değildir ortalama olarak bu şekilde belirlenmiştir.

Anne Sütünüz Bebeğinize Yetiyor Mu?

Anne sütü içerisinde %87’si su, %3.8’i yağ, %1’i protein ve %7’si laktoz bulunmaktadır. Mucizevi bir besin olan anne sütü, bebeğinizin ihtiyacına göre değişkenlik gösterebilen dinamik ve antienfektif bir besindir. Yeni anne olmuş annelerin genelinde “Sütüm bebeğime yetiyor mu?” sorusu ile aklını kurcalar. Bu çok doğal bir süreçtir her anne bebeğine en iyi şekilde bakmak ister ve bunun için endişelenir. Ancak bu noktada hormonlar devreye girer ve anne sütünün oluşumundan sütün meme ucuna ulaşmasına kadar rol oynarlar. Halk dilinde “annelik hormonu’’ ya da “süt hormonu’’ olarak bilinen prolaktin hormonu bebek doğduktan sonra en üst seviyeye çıkar ve anne sütünün oluşmasını sağlar. Bir diğer hormon oksitosin hormonudur ve bu hormon da anne sütünün meme ucuna ulaşmasını sağlayan hormondur.

Anne sütünün oluşumu aslında hormonal, fiziksel ve psikolojik faktörlerin etkili olduğu kompleks bir süreçtir. Bu etmenlerin hepsi birbiri ile ilişkilidir bu nedenle anne sütü oluşumunun sağlıklı olması için bu etmenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Anne Sütünü Artırmak İçin Doğal Tavsiyeler

Anne sütünü artırmak için doğal yollar ile evde kolaylıkla yapılabilecek bazı özel tarifler vardır. Bu tariflerin içerisinde detoks içeceklerini koyabiliriz. Detoks içecekleri içerisine biberiye, kimyon,tarçın, kekik, zencefil ve zerdeçal gibi doğal içerikli maddeler koyup içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. Bu maddelerin tümü anne sütünü artıran maddelerdendir. Bu maddelerin birleşimi ile ortaya anne sütü için çok faydalı bir içecek elde etmiş olacaksınız. Elde ettiğiniz bu içeceği gün boyu tüketip etkisi görebilirsiniz.

Anne sütünü artırmak için doğal farklı bir tarif verecek olursak avokado, ananas ve yeşil yapraklı taze sebze ile hazırlayacağınız sebze içecekleri de anne sütüne çok faydalı ve anne sütü artıran içecekler olacaktır.

Bu yazımızda anne sütünün bebekler için önemini ele alarak anne sütünü artırmak için neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler sunduk. Ayrıca “Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır? 4 Önemli Tavsiye!” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

2 Kasım 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.