VAJİNA DARALTMA NEDİR? AVANTAJLARI NELERDİR?
Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
VAJİNA DARALTMA NEDİR? AVANTAJLARI NELERDİR?

Kadınlarda normal doğum, sık cinsel ilişki,  yaşın ilerlemesi ve genetik sebeplerle zaman içinde vajinada genişleme ortaya çıkabilir. Bu nedenle vajinal estetik operasyonları arasında en sık tercih edilen vajina daraltma operasyonları olarak karşımıza çıkar. Vajina daraltma işlemi kişiler üzerinde hem psikolojik hem de fizyolojik olumlu etkiler bırakır. Kişiler vajinada oluşan anormal durumların ortadan kalkması ile yaşamlarına normal bir şekilde devam edebilir. Aynı zamanda vajina daraltma işlemi cinsel haz ve orgazmı da olumlu yönde etkiler.

Vajinal genişlik durumda vajinal enfeksiyonlarla daha sık karşılaşılabilir. Bunları engellemek ve deformasyonları düzelterek vajina anatomisini eski haline getirmek için vajinal daraltma ameliyatı olarak bilinen vajinoplasti yapılmaktadır.

Peki, vajina daraltma nedir, avantajları nelerdir? Tüm detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Vajina Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?                

Vajina daraltma nedir, sorusunun ardından en sık sorulan sorulardan biri de vajina daraltma işleminin nasıl yapıldığıdır. Vajina daraltma; vajina sıkılaştırma, vajina yenileme, vajina gençleştirme isimleri ile de bilinir. Vajina daraltma operasyonları söz konusu olduğu durumlarda hem cerrahi hem de lazerle çözümlerden bahsetmek mümkündür. En sık karşılaşılan vajina daraltma operasyonu vajinaplasti adı verilen yöntemdir. Vajinanın cerrahi olarak daraltılması anlamına gelen vajinoplasti, vajina daraltma ameliyatı veya vajina sıkılaştırma ameliyatı olarak da bilinmektedir.

Vajina Daraltma Hangi Durumlarda Yapılır?

Vajina daraltma nedir, sorusunun ardından vajina daraltma işleminin hangi durumlarda yapılabileceğine değinebiliriz. Vajina, kas ve bağ dokulardan oluşan bir yapıya sahiptir. Bu noktada vajinanın önemli bileşenlerinden biri de kolajendir. Yaşın ilerlemesi, vajinal doğum ve genetik yapı gibi birçok sebep vajinanın genişlemesine neden olur. Vajinada yaşanan bu genişleme beraberinde pek çok problemi getirir. Kişiler, cinsel ilişkideki hazda azalma, cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi gibi pek çok rahatsız edici durumla karşılaşabilir. Bu durumları yaşayan ve vajinal genişlemesi olan hastalara vajinal daraltma işlemleri uygulanabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinal daraltma işlemi hastane ortamında, genel anestezi altında hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası kişi genellikle aynı gün ya da 1 gece hastanede kaldıktan sonra aksi bir durum yoksa taburcu edilir. Vajinanın dışındaki vulvar bölgeye ve labiumlara herhangi bir ek işlem gerçekleştirilmediyse, ameliyatın dikiş izleri içeride kalır ve dışarıdan ameliyat izleri görülmez. İşlem sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu nedenle iyileşme sürecinde dikişlerin alınmasına ihtiyaç yoktur. Hangi yöntemin tercih edileceği hastanın durumu dikkate alınarak hekim ve hastanın ortak kararına göre belirlenir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumları şu şekilde sıralamak mümkündür;

Bu yazımızda vajina daraltma nedir, nasıl yapılır ve avantajları nelerdir sorularına yer verdik. Labioplasti (İç Dudak Estetiği) ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Hüma Hastanesi alanında uzman kadrosuyla bu süreçte yanınızda olmaya devam ediyor. Vajina daraltma nedir, sorularınız için web sitemizi inceleyebilir ve tüm merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör