MİDE BALONU NEDİR? NE KADAR ZAYIFLATIR?
Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
MİDE BALONU NEDİR? NE KADAR ZAYIFLATIR?

Kilo problemi ile karşı karşıya olan bireyler çok çeşitli yöntemler deneyerek bu zayıflamak  ister. Denenen pek çok yöntemin işlevsiz olması ve istenilen sonuçları verememesi kişileri farklı yollar aramaya iter. Mide balonu nedir? sorusu da bu noktada karşımıza çıkar. Günümüzün en yaygın sağlık problemlerinden biri olan obezite uygun adımlar atılmadığı zaman beraberinde pek çok sağlık sorununun oluşmasına da neden olur. Kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen kilo problemi ile etkili bir şekilde başa çıkmak için araştırılan yöntemlerden olan mide balonu nedir, nasıl uygulanır ve etkileri nelerdir sorularınızın cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu nedir, sorusu kişiler tarafından sıklıkla merak edilen konular arasında yer alır. Mide balonu; obeziteyi tedavi etmek için dünya genelinde pek çok ülkede uygulanan ve etkileri de kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Cerrahi bir yöntem olmayan mide balonu işlemi, gerekli durumlarda  obezite cerrahisine bir hazırlık olarak da uygulanabilir. Mide balonu işleminin uygulandığı hastaların midelerinin iç kısmına içi sıvıyla ya da havayla dolu olan bir balon koyulur. Bu işlem için sedasyon altında ya da gerekirse genel anestezi ile yapılabilir.  Mide balonu temel olarak kişinin gıda alımını kısıtlamak için yerleştirilir. Yani kişi yemek yediğinde midesi daha hızlı dolar ve erken doygunluk oluşur.Böylece kilo vermek kolaylaşır. 

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu nedir, sorusunun ardından en sık sorulan sorulardan biri de bu işlemin nasıl uygulandığıdır. Mide balonu takılacak kişinin işlem öncesinde mutlaka 8 saat boyunca bir şey yememesi gerekir. Bunun dışında bir hazırlığa gerek duyulmaz. Mide balonunun midenin iç kısmına yerleştirilmesi için endoskop adı verilen ışıklı ve küçük bir kameradan yararlanılır. Bu kamera dışarıdaki monitöre görüntüyü yansıtır. Bu sayede doktor midenin iç yapısını detaylıca görebilir. Bu işlemle yalnızca midenin yapısı değil yemek borusu ve onikiparmak bağırsağı da incelenir. Bu noktada mide balonu işlemi için detaylı bir endoskopik değerlendirmenin yapıldığını söylemek mümkündür. Mideye gönderilen balonun şişirilme işlemi balon mideye indirildikten sonra gerçekleştirilir. Mide balonu işlemi son derece kısa bir sürede bitirilir. İşlemin sona ermesinin ardından 1-2 saat içinde hasta taburcu edilir.Böylece kişiler kısa bir süre içinde günlük rutinlerine geri dönebilir.

Mide Balonu  İle Ne Kadar Zayıflanır?

Mide balonu nedir, bölümünde de değindiğimiz üzere mide balonu yöntemi dünya genelinde sıklıkla kullanılan ve etkili olan bir yöntemdir. Mide balonu takılması işlemi ile verilen kilo hastanın genel sağlık durumuna, diyetle birlikte hareketli bir yaşam ve sporu hayatının bir parçası haline getirebilmesine  bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Mide balonu takılan kişiler ortalama  10-25 kg arasında bir kilo verebilir. Uygulamayı takip eden altı aylık süre içinde kişilerin vücut ağırlıklarının yaklaşık  %20’sini kaybetmeleri hedeflenir. Mide balonu ile zayıflama sürecinde kişilerin beslenme şekilleri ve yapılan fiziksel aktiviteler son derece etkilidir.

Bu yazımızda mide balonu nedir, nasıl uygulanır ve işlem sonrasında ne kadar kilo verilir sorularına detaylıca yer verdik. Ayrıca mide botoksu ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Hüma Hastanesi olarak bu süreçte aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermek için alanında uzman ekibimizle yanınızda olmaya devam ediyoruz.


Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör