Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Mide Balonu Nedir?

Obezite, vücudun kalp-damar ve endokrin başta olmak üzere, hemen hemen bütün sistemlerde önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan ciddi bir sağlık problemidir. Yapılan diyetler, egzersizler ve kullanılan ilaçlarla zayıflamak her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Diyetlerin sürdürülememesinin en önemli nedeni açlık ve doymama hisleridir. Bu nedenle mideye yerleştirilen ve obeziteye çözüm getiren yöntemlerden biri olan mide balonu üretilmiştir.

Mide balonunda endoskopi yöntemi ile mide içine bir balon yerleştirilir ve orada şişirilir. Dolayısıyla midede sürekli bir tokluk hissi yaratması hastada zayıflamaya sebep olur. Ortalama 6 ay gibi bir süre midede kalarak 6 ay sonunda çıkartılmaktadır. Cerrahi bir işlem değildir ancak hastaya hafif anestezi verilerek endoskopik olarak gerçekleştirilir.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu genel anestezi altında, endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilmektedir. Mide içerisine yerleştirilen balon serumla şişirilir ve işlem tamamlanır. Hasta bu süre içinde hiçbir acı ve ağrı hissetmez.  Yaklaşık olarak balonun mideye yerleştirme işlemi 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir. Hasta uyandıktan sonra bir süre gözetim altında tutulup aynı gün içinde taburcu edilebilir.

Mide balonu takıldıktan sonra 6 ay ile 1 yıl içerisinde çıkartılmaktadır. Bu süre içinde kişi, doktorun önerilerine uyduğu, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimine dikkat ettiği takdirde istenilen kiloya ulaşmış olmaktadır.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonu; diyet ya da egzersizler ile kilo veremeyen ve cerrahi uygulama yaptırmak istemeyen kişilerde uygulanır. Mide balonu uygulamasının gerçekleştirilemeyeceği kişiler ise; midesinde ülser olan, geniş mide fıtığı bulunan ya da gebe olan kişilerdir. 

 

Sonuç olarak mide balonunun esas amacı geçici bir kilo kaybı sağlamak değil kalıcı olarak formda ve sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Mide balonu ile geçen süre içinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilir ve sağlıklı bir yaşam tarzına geçilir. Amaçlanan, bu alışkanlıkları balon çıkarıldıktan sonra da devam ettirmektir. Ayrıca mide balonu yardımıyla kilo verilmesi sonucunda insülin direnci, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarda da önemli oranda gerileme görülür. Burada en çok dikkat edilmesi gereken durum hastanın balon çıkarıldıktan sonra beslenme alışkanlıklarını koruyabilmesidir.

Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör