Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği, genellikle kozmetik amaçla yapılan bir operasyon olsa da ameliyat göz kapaklarında sarkma sonucu oluşan görüş bozukluğunun ortadan kaldırılması için de yapılabilir.

Göz kapaklar bazen tonunu kaybedebilir, sarkabilir ya da daha şişkin durabilir. Bu durum görüş bozukluklarına ya da estetik kaygılara neden olabilir.  Blefaroplasti, iki amaçla gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Bu amaçlar; alt kapaklardaki torbalanmayı azaltmak ve üst göz kapağındaki cilt fazlalığı sorununu iyileştirmektir. Bu işlem fazla deri, kas ve yağ dokularda çıkarılma işlemini içerir. Nadiren bu dokuların yerlerini değiştirmek de yeterli olabilir. Fakat bu işlem göz altında oluşan kararmaları, kaz ayaklarını ya da ciddi kırışıklıkları gidermez. Ayrıca kaş kaldırma işlemi olmadığı için kaşlardaki düşüklük problemini de net olarak gidermez.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yer. Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmaz. Etraflarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiliyor.

Göz küresini çevreleyen, ona destek sağlayan yağ torbalarını alt göz kapaklarından ayıran bir zar var. Bu elastik bir zar ve bir bariyer görevi görüyor. İlerleyen yaş ile bu zar gevşiyor ve yağ torbalarının yükünü taşıyamaz hale geliyor. Böylece yağlar dışarıya doğru taşıyorlar ve biz bunları “göz torbaları” olarak görüyoruz.

Göz kapaklarının derisi vücuttaki en ince deri. Ayrıca altındaki çok hareketli kaslara yapışıktır. Dolayısı ile her göz hareketinde göz derisi biraz daha kırışıyor ve sarkıyor. Göz kenarlarında “kazayağı” denilen yan kırışıklıklar buna bir örnek.

Alın yaş ilerledikçe aşağı doğru iniyor. Alın ile beraber kaşlar da üst göz kapaklarının üzerine düşmeye başlıyor. Böyle bir yükü kaldırma gücü olmayan göz kapakları aşağıya kayıyor.Gözaltında yanakların üst sınırında derin bir oyuk ortaya çıkıyor. Bu yanakların aşağı sarkmasından kaynaklanıyor.Göz kapaklarında ortaya çıkan deri bollaşması üst göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu düşüklük bazen görmeyi engelleyecek derecede fazla olabilmektedir. Bu durumda fonksiyonel olarak da bu durumun tedavi edilmesi şarttır. Bazen kaşlarda ve alındaki düşüklük de göz kapağı düşüklüğüne eşlik eder. Bu durumda estetik olarak daha kötü bir görünüm söz konusudur.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kimlere Uygulanır?

Yaş ilerledikçe cilt, esnekliğini kaybettiği için göz kapakları da bu durumdan etkilenerek sarkmalar oluşturabilir. Estetik işlem, bu sarkmaları gidermek amacıyla uygulanan bir ameliyattır. Göz kapağı estetiği, genellikle 30 yaş üstü, sağlıklı olan ve ciddi göz hastalıkları olmayan kişilere uygulanan bir işlemdir.

göz kapağı estetiği 30 yaş üstü kadınlara yapılır

Aynı zamanda ailesinde kapak sarkması geçmişi olan kişiler de işlem için doğru aday olabilir. Kapağın üst kısmında sarkan deri olması, kabarık bir yağ kütlesi bulunması durumunda üst kapaklar için blefaroplasti işlemi uygulanabilir.

Göz kapağı estetiği ile göz üzerindeki baskı azalır ve böylece gözler daha açık görünür. Göz altında torbalar olan ya da alt göz kapaklarında sarkma yaşayan kişilere ise gevşek cilt dokusunu toparlayan alt kapak blefaroplasti işlemi uygulanabilir. Aynı zamanda göz kapağı dokusunun arkasında bulunan yağlar, zayıflamış kaslara da neden olarak daha yorgun bir görüntüye neden olabilir. Tüm bu sorunların çözümü için blefaroplasti ameliyatı uygulanabilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kaç Yaşında Yapılır?

Blefaroplasti genellikle bireysel ihtiyaçlara ve yaşlanma belirtilerine bağlı olarak düşünülen bir cerrahi işlemdir. İdeal yaştan çok, kişinin genel sağlığı, cilt durumu ve estetik endişeleri önemlidir. Ancak, genellikle bu tür cerrahi müdahaleler genellikle 35 yaşından sonra düşünülmeye başlanır. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz; fakat 7-8 sene kadar etkisini sürdürür. Ameliyat sonrası kişideki yorgun yüz ifadesi yerini canlı ve dingin bir görünüme bırakır.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) öncesi nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat sırasında kanama eğilimini arttırma riski nedeniyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların işlemden en az 15 gün önce kullanımı bırakılmalıdır. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımına da aynı şekilde 2-3 hafta önce son verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açabileceği için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte alınmamalıdır.

Göz kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Estetik öncesi hasta değerlendirildikten sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılır. Kesi için bistüri veya koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılır. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntemle yapılabilir.

Göz kapağında ortaya çıkan sorun

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Bir insana karşıdan bakıldığında göz bebeği üstten 1-2 mm kapakla örtülüdür. Eğer bu düşüklük daha fazla ise, kirpikli kenar göz bebeğini 4-5 mm örtüyorsa, hatta ortadaki görme aksını kapatıyorsa bu duruma “ göz kapağı düşüklüğü (ptozis)” adı verilir.

Üst göz kapağı estetiği ya da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı kısaca bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir. Üst göz kapağı estetiği ortalama 2 saat süren bir operasyondur. Anestezi uygulamasından sonra cerrah, işlem için öncelikle üst göz kapaklarının kıvrımlarında küçük kesiler açar. Kıvrımlarda açılan kesilere bağlı izler, dikişler alındıktan sonra daha az belli oldukları için bu noktalar tercih edilir. Daha sonra deri, altındaki dokudan ayrılarak fazla yağ ve deri alınır.

Fakat fazla miktarda yağ ve deri alınması bölgede istenmeyen bir çukurlaşmaya neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır. İşlem bitince kesiler dikiş atılması yoluyla kapatılır. Dikişler, cildin kaynaması için 1 hafta kadar kalır ve sonrasında alınır.

Ameliyat sonrası bir süre kişi, ışığa karşı hassasiyet yaşayabilir ya da gözlerinde kuruluk hissedebilir; fakat bu durum geçicidir ve sıklıkla kısa bir sürenin sonunda kaybolur.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Gençken elmacık kemikleri üzerinde konumlanan yağ yastıkçıkları yaşlanma süreciyle birlikte yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirir. Alt göz kapağı estetiği, genellikle göz kapaklarındaki torbalanma, ince çizgiler, koyu halkalar veya düşüklük gibi yaşlanma belirtilerini düzeltmek veya iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen bir cerrahi prosedürdür.

Alt göz kapağı estetiği genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında yapılır. Alt göz kapağı estetiğinde, kesi genellikle alt kirpik çizgisinin hemen altına veya iç kıvrımına yerleştirilir. Bu şekilde kesi izi daha az fark edilir. Cerrah, alt göz kapağındaki fazla yağ dokusunu çıkarabilir ve gerekiyorsa fazla deriyi düzeltebilir. Bu adım, torbalanmayı düzeltmeye ve göz çevresini gençleştirmeye yöneliktir. Cerrah, gerekiyorsa alt göz kapağındaki kasları sıkılaştırabilir. Bu, göz çevresindeki düşüklüğü gidermeye yardımcı olabilir.

Cerrahi işlem tamamlandığında, kesi yerleri ince dikişlerle kapatılır. Bu dikişler, genellikle birkaç gün veya hafta sonra alınır. İyileşme süreci bireyden bireye değişebilir. Genellikle birkaç gün içinde şişlik ve morluklar görülebilir. İyileşme sürecinde, göz altındaki şişlikler ve morluklar zaman içinde azalır ve tam iyileşme birkaç hafta sürebilir. Ameliyat sonrası göz altı çöküklüğü devam ediyorsa iyileşmeden sonra göz altı yağ enjeksiyonu gerekebilir.

Duygularınızın en net ifade eden gözlerinizin daha anlamlı bakışlara sahip olması için Hüma Hastanesi olarak yanınızdayız. Plastik , Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümümüzden bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

28 Şubat 2024 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.