Yenidoğan Sünneti

Sünnet penisin uç kısmını saran, tıp dilinde prepisyum adı verilen sünnet derisinin kesilerek penis uç kısmın açığa çıkarılması işlemidir. Bu işlemi her yaşta yapmak mümkündür. Yenidoğan sünneti ise doğumdan sonraki ilk bir aylık süreyi kapsarken, anne ile bebek hastaneden taburcu olmadan da bu işlem yapılabilmektedir.

Sünnet mümkünse ameliyathane koşullarında yapılması gereken gerçek bir cerrahi işlemdir. Küçümsenmemeli ve uygunsuz ortamlarda yapılmamalıdır. Çok seyrek olmakla birlikte uygunsuz koşullar ve/veya uygunsuz ekipman ile yapıldığında enfeksiyon gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Özellikle yenidoğan sünneti uzman hekimler dışında yapılmamalıdır. Çünkü hastanede yenidoğan sünneti için bebeğin doğum sonrası gelişimi ve beslenmesi düzenli bir şekilde izlenmektedir. Bu süreçte bebeğin sünnet olmasına bir engel yoksa hekim tarafından yenidoğan sünnetine karar verilmektedir.

Yenidoğan sünnetinin avantajları nelerdir?

– Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılmaktadır.

– Yenidoğan bebeklerin beden onarımları çok daha hızlı olmaktadır. Sünnet bölgesi 4-5 günlük bir sürede iyileşmektedir.

– İşlem sırasında kanama neredeyse hiç görülmemektedir. Bunun nedeni o alanda bulunan damarların küçük olmasından kaynaklı kanamaya neden olmamalarıdır.

– Anne sütünün içerisinde bulunan proteinler sayesinde cerrahi işlem alanında bir koruma sağlanır. Yine anne sütü koruma faktörlerinin etkisiyle işlem sonrasında herhangi bir ağrı kesici kullanılmasına gerek olmamaktadır.

– Yenidoğan sünneti yapılan bebek, işlemi hatırlamayacağı için psikolojik bir sorun yaratmaz iken, ileriki çocukluk döneminde yapılan psikolojik olarak korkulara ve bazı psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Ayrıca yenidoğan dönemi dışındaki bebek ve çocuklarda sünnet genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılması gereken bir cerrahi işlemdir. Bunun nedeni ise çocuğun bu yöntemle ruhsal etkilenmesinin en az olmasının yanında iyi bir ağrı kontrolüne de olanak tanımasıdır.

Hangi Durumlarda Yapılmamalı?

Çocuğun doğduğunda ilave bir sistemik hastalığı varsa,

Genel sağlık durumu bozuksa,

Enfeksiyon tablosu görülüyorsa,

Sünnet derisi iltihabı (balanit ) varsa,

Penise ait anomaliler (gömük penis, penis eğriliği gibi) varsa,

Sarılıkla ilgili değerleri çok yüksekse (10 ve üzeri) ve bir tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa,

Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu varsa yapılmamalıdır.

2 Kasım 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.