Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Sütünüz Gerçekten Artar Mı?

Anne ve baba adayı olan kişilerin aklında merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Bu sorular etrafın sizlere vermiş olduğu tavsiyelerle birer evham haline bile dönüşebilmektedir. Peki, gerek çevrenizden duyduğunuz gerekse araştırdığınız şeylerin doğrulu ne? Hüma hastanesi olarak; sizlere hamilelik sonrası merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını veriyoruz.

 

Büyüklerimizin, çevremizin, anne baba olma deneyimini yaşamış insanların sizlere hem hamilelik sırasında hem de hamilelik sonrasında verdiği pek çok tavsiye olacaktır. Her ağızdan farklı bilgiler duymak hem aklınızı karıştırabilir hem de bazı konularda tedirgin olmanıza neden olabilir. ‘’Sütün bunu yersen artar’’ gibi cümleleri sizler de etrafınızdan oldukça sık bir şekilde duyuyor ve artık kimi dinlemeniz gerektiği konusunda tedirginlikler yaşıyorsanız doğru adrestesiniz. Aklınızdaki soruları doğru bir şekilde yanıtlıyor ve sizlerin ebeveynlik sürecini rahat bir şekilde geçirmeniz için elimizden geleni yapıyoruz. Peki, söz konusu besinler sütünüzü gerçekten artırır mı? Gelin bu konuyu etraflıca inceleyelim.

 

Bol Bol Emzirin!


Emzirme konusunda duyduğunuz tüm tavsiyeleri unutun. Hüma hastanesi olarak anne-bebek arasındaki ilişkiyi etraflı ve doğru bir şekilde aktarıyor, lohusalık sürecinizi en sağlıklı şekilde atlatmanız için elimizden geleni yapıyoruz. Doğum sonrası 10-12. gün sonunda anne sütünüzün olgunlaşma süreci tamamlanmaktadır. Bu süreç sonrası bebeğinizi 12-15 dakika süren seanslar şeklinde emzirmeniz gerekmektedir. Hem sürecin bu şekilde ilerlemesine hem de anne sütünün yağlı kısmının emilmesine gayret edilmelidir.

 

Süt Sağma Makinesi İle Sağma Yapın!

 

Anne sütünün bol bol emzirme yapıldığı halde artmadığı konusunda tereddüt ediyorsanız ilk yapmanız gereken bir pompa yardımı ile her besleme sonrası mutlaka 15 dakika boyunca sağma işlemi uygulamak olacaktır. Çıkan süt miktarının az olması sizleri endişelendirmemeli. Göğüs pompasının bol bol ileti göndermesi sütünüzün artmasını sağlayacaktır.

 

Bol Bol Su İçin!

 

Annenin beslenme şekli ve su tüketimi de bu noktada oldukça önemlidir. Gün içinde tükettiğiniz su miktarının 2-2,5 litre olması sütünüz açısından büyük önem taşımaktadır. Suyun yanı sıra, günde 3-4 fincan rezene çayı ya da diğer bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.

 

Anne Sütünü Arttıran Besinler Almayı İhmal Etmeyin!

 

Emziren bir annenin her türlü besini tüketmesi gerekmektedir. Bazı gıdaların anne sütünün oranını arttırdığı veya anne sütündeki yağ miktarını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Anne sütünün çoğalmasında etkin rol oynayan besinler ise şu şekildedir;

-Badem, Ceviz

-Et, Balık

-Baklagiller

-Yeşil Yapraklar

 

Sık Beslenmeye Dikkat!

 

Bir öğünde fazla fazla yemektense 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde beslenmek çok daha dengeli olmanızı sağlayacaktır. Tek öğünde çok kalori almaktansa sık beslenmek ve besin değeri yüksek yiyecekleri tercih etmek oldukça önemlidir. 

Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör