Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Rahim sarkması Nedir?

Rahim sarkması Nedir?

Rahimin genellikle idrar torbası ile beraber vajinadan aşağıya sarkması olarak ifade edilebilir. Birden fazla vajinal doğum yapan kadınlarda daha sık ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hafif dereceli sarkmalar tehlikeli ve önemli semptomlara neden olmazken, orta ve şiddetli vakalar hastaların yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Rahmin tutucu ve asıcı bağlarının gevşemesi sonucu vajinadan aşağı doğru yer değiştirmesidir. Sarkma ilerledikçe vajina ön ve arka duvar destekleyici dokularında da yırtılma oluşur.

Rahim sarkması belirtileri nelerdir?

Hafif derecede sarkmalarda yakınma olmazken, belirgin sarkmalar alt karın bölgesinde basınç hissi, genital bölgede ağrı ve ağırlık hissi gibi belirtiler görülür.

Rahim sarkması nasıl tedavi edilir?

Çocuk istemi olan olgularda rahim kuyruk sokumu kemiğine asılabilir. İleri evre olgularda ise tercih edilen cerrahi ‘vajinal histerektomi’dir (rahmin vajinal yolla çıkarılması). Özellikle bu cerrahileri uygularken eşlik eden diğer defektlerin de onarılmasına özen gösterilir.

Genel durumu operayona izin vermeyen çok yaşlı ve düşkün hastalarda vajinal halkalar uygulanarak rahmin sarkan bölümünün vajina içine gönderilmesi sağlanabilir.

Rahim Sarkma ameliyatı Kayseri

Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör