Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
NORMAL DOĞUMUN ÖNEMLİ AVANTAJLARI

Normal doğum hem anne hem de bebek için en sağlıklı doğum şeklidir. Herkes için hamilelik süreci, doğum esnası çok önemli bir konudur çünkü bebeğini herkes sağlıklı şeklide kucağına almak ister. Anneler bu konuda çok araştırmacı olurlar, Normal doğum mu sezaryen mi, normal doğum egzersizlerine ne zaman başlanmalı, normal doğumda kaç dikiş atılır, normal doğum kaçıncı haftada olur, epidural normal doğum nedir gibi pek çok farklı soru annelerin aklına gelir. Ve bu konuda bilgi sahibi olmak isterler. Biz de bu yazımızda normal doğum hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz. Normal doğum öncesinde ve normal doğum sonrasında neler yapmanız gerektiğini detaylı şekilde sizlere aktararak normal doğumun önemli avantajlarına değineceğiz. İşte başlayalım…

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum nedir sorusunu açıklayacak olursak; normal doğum doğal yollar ile bebeğin dünyaya gelme durumudur. Normal doğumda herhangi bir cerrahi işleme gerek olmadan doğum gerçekleştirilir. Doğum sırasında anne adayının rahmi kasılır ve sancılar oluşur. Bu sancılar artıkça rahim ağzında açıklık oluşmaya başlar. Açıklığın artması önemlidir çünkü bebek buradan geçerek dünyaya gelecektir. Rahim ağzı bebeğin buradan geçebileceği kadar genişlediğinde bebek ve plasenta yavaş yavaş rahim kanalından dışarıya doğru çıkmaya başlar. Bu işlem genellikle toplamda 10 – 14 saat arasında sürmektedir. Tabi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte daha kısa ya da daha uzun da sürebilmektedir. Normal doğum diğer doğum yöntemleri arasında bilinen en sağlıklı doğum şeklidir. 

Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Normal doğum sezaryen doğuma kıyasla daha avantajlıdır diyebiliriz. Çünkü normal doğumda doğal yöntem ile hiçbir cerrahi müdahaleye gerek olmadan bebek dünyaya gelir. 

Normal doğumla dünyaya gelmiş bir bebeğin annesi doğumdan birkaç saat sonra kendine gelir ve doğumdan birkaç saat sonra bebeğini emzirmeye başlayabilir. Bu hem bebek için hem de annenin sağlığı için çok büyük bir avantajdır. Bebek dünyaya geldikten sonra anne hastanede 24 saat kontrol altında tutulur ve sonrasında eğer durumu iyiyse taburcu edilerek evine gönderilir. Taburcu edilen anne kendini daha iyi hissetmeye başladığı zamanda kısa süre içerisinde günlük aktivitelerini yapmaya devam edebilir. Sezaryen doğum yapan bir anneye göre normal doğum yapan anne kendisini daha çabuk toplar. Ayrıca bebekler için de normal doğumun avantajları daha fazladır. Genellikle normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde akciğerler daha hazır olduğundan nefes alıp vermeye daha kolay adapte olurlar. 

Normal Doğum İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Normal doğum için yapılması gerekenler içerisinde ilk olarak annenin sağlıklı bir hamilelik süreci yaşaması gösterilebilir. Annenin hamilelik döneminde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı dönem geçirmesi son derece önemli bir noktadır. Hamile kişinin beslenmesinden sporuna kadar her detaya dikkat etmelidir. Özellikle bol bol hareket etmeye çalışmalıdır. Normal doğumu kolaylaştıran şeylerin dışında normal doğum için yapılması gerekenler de seks yapmayı sayabiliriz. Seks yapmak, özellikle hamileliğin son haftalarında doğumu kolaylaştıran yollardan bir tanesidir çünkü seks sırasında orgazm sonucunda oksitosin hormonu salgılanır ve bu da hormonu rahim ağzının açılmasına yardımcı olur. 

Bu yazımızda sizler için normal doğum nedir sorusu başta olmak üzere normal doğum sonrasını ve normal doğum hakkındaki tüm detayları ele aldık. Sizlerin aklına takılan soruların cevaplarını vermeye ve merak ettiğiniz konularda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Normal doğum için yapılması gerekenleri, normal doğum mu sezaryen mi sorusunun cevabını sizlerle paylaştık.


Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör