Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Myom Neden Oluşur?

Miyom Nedir?

Miyomlar rahim düz kas dokusundan köken alan iyi huylu kitlelerdir. 

Miyom Kimlerde Oluşur?

Kadınlarda sıklıkla görülen miyomlar, kırklı yaşlarda hemen hemen her iki kadından birinde bulunmaktadır. Genellikle herhangi bir belirti vermeseler de, rahimde bulunduğu yere, sayıya ve boyutuna göre çeşitli problemlere neden olmaktadırlar. En sık klinik bulgu düzensiz, uzamış ve artmış adet kanaması olup; miyomu olan her üç kadından birinde görülmektedir. Adet dönemlerinin ağrılı olması, kasık ağrısı ve cinsel ilişki esnasında ağrı, sık idrara çıkma veya kabızlık gibi problemlere de sebep olabilmektedir. 

Hamilelikte Miyom

Rahim iç zarına yerleşen miyomlar düşüklere ve erken doğuma; rahim ağzına veya tüplere doğru büyüyen miyomlar ise kısırlığa neden olmaktadır. Hastada şikayet yaratmıyor ve boyutu küçük ise tedavi  uygulanmadan takip edilebilirken; semptomlara yol açan, gebe kalmaya engel olan veya takiplerde büyüdüğü tespit edilen miyomlarda ise hastaya özgü tedavi planlamak gerekmektedir. Hastanın yaşı, çocuk isteği olup olmaması, miyomların yerleşim yeri, sayısı ve büyüklüğü gibi faktörlere göre tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Kapalı (Laparoskopik) Miyom Ameliyatı 

Gebe kalmak isteyen veya rahmin korunması gereken hastalarda  laparoskopi (kapalı ameliyat yöntemi)  ile miyomların alınması tercih edilmektedir. Göbekten ve karın alt bölgesinden üç yada dört delikten yapılan laparoskopik ameliyatta,  miyomlar tek tek çıkarılmakta ve rahim onarılarak gebe kalmaya elverişli hale getirilmektedir. Hasta açısından daha konforlu olan kapalı yöntem ameliyatta, ameliyat sonrası dönemde ağrı daha az olmakta ve hastanın iyileşme süreci daha kısa sürmektedir.

Op.Dr. Dinçer SÜMER
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Miyom Ameliyatı Fiyatı

Miyom ameliyatı Kayseri ve miyom ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için hastanemiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör