Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

Mide botoksu, cerrahi işlem gerektirmeden yapılan tıbbi bir kilo verme yöntemidir. Günümüz şartlarında düzensiz, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam gibi sebeplerden dolayı insanlar fazla kilo problemi yaşamaktadır.

kilolu bir kadın

Bu blog yazımızda sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz

Fazla kilo zamanla sağlık sıkıntıları getirebileceğinden insanlar tıbbi yöntemlerle daha kolay kilo verme yöntemlerini tercih etmeye başlamıştır. Mide botoksu da endoskopik yöntemlerle midedeki bazı noktalara Botilinum toksinin enjekte edilmesiyle yapılan bir kilo verme yöntemidir. Kişiler, uyutularak yapılan mide botoksu işlemi, hastanın uyutulduğu için, hasta kısa süreli olan bu operasyonu hatırlamayacaklarıdır.

Mide botoksu sonrasında, hasta ağrı sızı veya rahatsızlık hissi ile karşılaşmaz.

Temel prensibi midede toksin enjekte edilen noktaların çalışmasını yavaşlatarak yiyeceklerin midede daha uzun durmasını sağlar. Böylece insanlar açlık hissini daha az yaşarlar. Uzun süre tokluk hissi sayesinde normale göre daha az kalori alınacağından dolayı kilo kaybı hedeflenir. Bu blog yazımızda mide botoksu için kaç kilo olmalı, mide botoksu kimlere yapılmaz, mide botoksunun yan etkileri nelerdir gibi sorulara uzmanlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda cevap veriyor olacağız.

Mide Botoksu için Kaç Kilo Olmalı?

Mide botoksu için bir kilo sınırlaması bulunmamaktadır. Vücut kitle endeksi 25-40 arası olan 18 yaş üzeri bütün bireyler yaptırabilir. Fakat mutlaka bu işleme başvurmadan önce sağlık geçmişinizle birlikte bir doktorla birlikte değerlendirme yapmalısınız. Bütün koşullar mide botoksu için uygun görülürse rahatlıkla işlem yapılabilir. Mide botoksu yapılırken ve sonrasında ağrı acı hissedilmez. Sağlık geçmişiniz ve genel sağlık durumunuz uzman değerlendirmesi sonucunda uygun görülürse mide botoksu yaptırabilirsiniz.

bedenini mezura ile ölçen kilolu kadın

Vücut kitle endeksi 25-40 arası olan 18 yaş üzeri bütün bireyler, müde botoksu işlemini yaptırabilir

Mide Botoksu Kimlere Yapılmaz?

Mide botoksu genel olarak yapılması güvenli bir işlemdir. Fakat yukarıda listelenen maddelerden birine sahipseniz bu işlemi yaptırmamalısınız. Mide botoksu operasyonu öncesinde doktorunuzla sağlık geçmişinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşmanız çok önemlidir. Değerlendirmeniz ve işlem süreciniz bu bilgilere göre yapılacaktır.

  • Mide botoksu, hamile ve emziren kadınlara yapılmaz
  • Botilinum toksinine karşı alerjisi bulunan kişilere yapılmamalıdır.
  • Mide botoksu operasyonunu yüksek derecede alerjik bünyeye sahip atopik özellikler gösteren insanlara yapılmaz.
  • Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan insanlara uygulanması uygun bir tedavi değildir.
  • Mide botoksu, midede kanser gibi rahatsızlıklara sahip olan bireylere uygulanmaz.
  • Mide botoksu bazı kas sinir hastalıklarına sahip olan bireylere mide botoksu işlemi yapılmamalıdır.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Mide botoksu operasyonu etkisi 4-6 ay süren bir cerrahi olamayan işlemdir ve bu süreç içerisinde uzman kontrollerinde geçirildiği sürece bir yan etkisi bulunmamaktadır. 4-6 ay sonra botoks etkisini yitirir ve az yeme alışkanlığı devam eden insanlar kilo verme sürecine devam edebilirler. Mide botoksu erken doyma, geç acıkma hissi vererek kilo vermeyi kolaylaştırır ancak mide hacminde bir küçülme meydana getirmez. Yeme bozukluğu gibi psikolojik sebeplerden dolayı kilo veremeyen insanlarda etkili olmayabilir. Mide botoksu sonrasında mutlaka bir uzmanın belirlediği diyet programına uyum gösterilmelidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi mide botoksu işlemi yapılmadan önce mutlaka sağlık geçmişi değerlendirilmelidir. Mide botoksu hakkında ve diğer kilo vermeye yardımcı işlemler hakkında bilgi almak için hastanemizin diğer blog yazılarına göz atabilirsiniz. Bir uzmanla değerlendirme yapmak için hastanemizi arayıp randevu oluşturabilirsiniz.

2 Kasım 2023 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.