Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Lohusalık Döneminde Keyfiniz Bozulmasın!

Doğum yapacak anne adaylarının kafasında birçok soru işareti bulunmaktadır. Farklı söylemler ve tavsiyelerle dolu çıkmazların aydınlatılabilmesi ve lohusalık hakkında en doğru bilgiyi edinebilmeniz için elimizden geleni yapıyoruz. Lohusalık dönemine dair tüm merak ettiklerinizi sizlerle paylaşıyoruz.

 

Özellikle de doğum yapacak annelerin dikkatine! Heyecanla bebeğinizi beklerken korkular, kaygılarla karşılaşabilir hatta böyle durumlarda telaşa bile kapılabilirsiniz. Lohusa depresyonu da hamilelik süreci geçiren anne adaylarının araştırdığı en popüler konular arasında yer almaktadır. Sizler için hem lohusalık dönemini keyifli atlatabileceğiniz tavsiyeler hem de kesinlikle uygulamanız gereken öneriler veriyoruz. Bakalım lohusalık döneminde tüm anne adaylarının dikkat etmesi gereken şeyler nedir?


Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nedir?


Doğum sonrası depresyon belirtileri arasında tüm duygusal değişiklikler bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

-Üzgün ve mutsuz hissetme,

-Çaresizlik hissi,

-Değersizlik hissi,

-İlgi ve isteklerin azalması,

-Yetersizlik ve suçluluk duygusu,

-Depresif ruh hali,

-Gerginlik hissi ve endişelik hali,

-Çok ağlama ya da ağlayamama.

 

Bu belirtilerin yanı sıra doğum sonrası depresyon belirtilerinin arasında fiziksel belirtiler de bulunmaktadır. Fiziksel belirtiler ise şu şekildedir;

-Aşırı yorgunluk,

-Enerji azalması,

-Yeme bozukluğu,

-Gergin olma ve rahatlayamama,

-Libido azalması ve cinsel ilişkiden soğuma,

-Genel bir yavaşlama ya da yerinde duramama,

-Duygu bozuklukları.

 


Doğum Sonrası Depresyon Yaşayanların Uygulaması Gereken Öneriler

 

1-Doğum sonrası lohusalık döneminde iletişim oldukça önemlidir. Konuşmak sizleri rahatlatacak ilk egzersizdir. Duygularınızla ilgili konuşmak her ne kadar zor gelse de eşinizle iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Özellikle de doğum sonrası cinsel ilişkiden soğuma gibi bir durum yaşayacağınız için eşinizle konuşmanız ve duygularınızı paylaşmanız ilişkiniz açısından da bir hayli önem taşımaktadır.

 

2-Evde tüm gün yalnız kalmamaya dikkat etmelisiniz. Başka anneler ya da yakın arkadaşlarınızla görüşmek sizlere oldukça iyi gelecektir.

 

3-Size uzatılan eli geri çevirmeyin. Yani çocuk bakımında yardım etmek isteyen birinin teklifini mutlaka kabul edin. Yardım aldığınız için suçluluk hissetmemelisiniz.

 

4-Mükemmel ve kusursuz olmaya asla çalışmayın. Ev işlerinde bebeğiniz olduktan sonra bazı aksamalar olması gayet normaldir. Her şeye yetişmeye çalışmak sizleri sadece yıpratacaktır.

 

5-Beslenmenize özen gösterin.

 

6-Size iyi gelecek şeylere günlük hayatınızda yer verin. Uzun bir duş ya da kısa bir yürüyüş günün stresini atmak için mükemmel bir öneridir.

Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör