Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Hamilelikte Cinsel İlişki

Doğru Zaman Hangisi?

Hamilelikte cinsel ilişki, hamilelik döneminin öncesinden daha az olmak zorunda diye bir kural yoktur. Anne adayı, normal bir gebelik yaşıyorsa hamileliğin hiçbir döneminde cinsel ilişki sorun olmaz. Bu tamamen sizin ve eşinizin karar vereceği bir durumdur. Fakat bazı durumlarda tehlikeli olabilir.

-Erken doğum yapma riski,

-Vajinal bölgede kanama,

-Amniyotik sıvı akıntısı,

-Rahim ağzının zamanından önce açılması,

-Çoğul gebelik,

-Plasenta, rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatıyorsa,

-Daha önce olan düşük ya da erken doğum gibi problemleriniz varsa cinsel ilişkiden kaçınmanız önerilir.

 

Gebelikte Cinsel İstek ve İsteksizlik

Hamilelik döneminde cinsel yaşam oldukça fazla değişkenlik gösterebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayı anne adayı, vücudunda oluşan değişiklerden ötürü yorgun ve isteksiz olabilir.

Hamileliğin 3’üncü ayı bittikten sonra anne adayları 2’inci trimester denilen döneme girerler. Bu dönemde hamileliğe alışılmıştır. Bu nedenle annenin cinsel istekleri artış gösterebilir. Eşler cinsel yaşamlarına dönebilirler ya da devam edebilirler.

Hamileliğin 6’ıncı ayı bittikten sonra yani 3. trimesterde anne adaylarının cinsel istekleri biraz daha azalabilir. Çünkü annenin karnı büyüdükçe; bebeğin anneye yaptığı fiziksel baskı da artar.

 

Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte cinsel ilişkiye girmek birçok anne ve baba adayını korkutur. Fakat rahim oldukça kalın bir duvara sahiptir ve bebeğinizi en iyi şekilde koruma özelliğine sahiptir. Bu yüzden gebeyken cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar vermez. Yani, cinsel aktiviteleriniz bebeğinizi etkilemeyecektir.

Özellikle cinsel ilişki esnasında anne adayının orgazm olmasının erken doğuma neden olacağına dair duyulanlar, tıbbi bir gerekçe olmadığından ötürü tamamen yanlış bilgidir. Bunun aksine anne adayı orgazm olduğu esnada endorfin hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon hem bebeğe iletilen kan akımını iyileştirir hem de bebeğin beslenme sürecine olumlu katkı sağlar.

Bu bağlamda Hüma Hastanesi, tüm anne ve anne adaylarının sunduğu önerilerle hem doğum öncesi hem de doğum sonrası desteğini devam ettirmektedir. Cinsellik olsun ya da olmasın anne adaylarının gebelik süresince doktor kontrollerini aksatmamaları ve hekimlerinin önerilerini dikkate almaları hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Dilerseniz doktorlarımıza danışabilir ve onların kontrolleri sayesinde gebelik sürecinizi en iyi şekilde geçirebilirsiniz.

 

Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör