Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Fenilketonüri

Ulusal Yeni doğan Tarama Programı kapsamında test edilmek üzere bebeğinizin topuğundan doğumdan itibaren 24 saat içerisinde birkaç damla kan alınmaktadır. Alınan örneği önemli üç (fenilketonüri, doğumsal hipotiroidi ve biyotinidaz eksikliği) açısından incelenecektir. Ve bu test için ailelerden hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Bu hastalıklar nadir görülmektedir ancak erken teşhis ve tedavi edilmedikleri takdirde ciddi bedensel ve zihinsel bozukluklara neden olur. Erken teşhis edildiğinde ise kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu yüzden yeni doğan her bebeğe bu testin yapılması bebeklerimizin yararına olacaktır.

Test sonucunda taraması yapılan hastalıklardan şüphe edilmişse mutlaka aileye bilgi verilecektir. Test sonucu normal çıkarsa aileye bilgi verilmemektedir, yani haber alamazsanız endişelenmeyin çünkü bebeğinizin kan numunesinde hiçbir bozukluk saptanmamıştır .

Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör