Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nedir?

Tıpkı moda gibi güzellik algısı da dönem dönem değişime uğramaktadır. Bu algının en önemli parametrelerinden biri ise kilo faktörüdür. Geçtiğimiz yüzyılda özellikle kadınlar için daha dolgun hatlı yüz ve vücut hatları revaçta iken içinde bulunduğumuz dönemde yağ oranının düşük olması, keskin ve belirgin hatlar güzellik algısına daha çok hitap etmektedir. Ancak yüzdeki yuvarlak ve dolgun hatlar genellikle genetik geçişli olduğundan kişi zayıfladığında dahi istenilen görüntü elde edilememektedir. Bu ihtiyaçtan doğan Bişektomi” yani “Hollywood yanağı” uygulaması son yıllarda çok yaygınlaşmıştır. İşlem, özellikle sosyal medyanın ve moda algısına yön veren ünlülerin etkisiyle her geçen gün daha fazla kadın tarafından tercih edilmektedir.

Gençlik üçgeni olarak da anılan, elmacık kemikleri ile çene arasında ters üçgen görünümüne sahip yüz şekli elde edilmesi amaçlanan bişektomi operasyonu sayesinde yüz hatlarındaki orantısız görünüm giderilir. Altın oranı yakalama amacıyla gerçekleştirilen bişektomi ameliyatı ile yüz hatları keskinleştirilir. Tıpkı yüz germe operasyonlarında olduğu gibi kişinin yüzü daha estetik, çekici ve genç bir görünüme kavuşur.V tipi yüz elde etmek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bu yöntem, sıklıkla kare ve U tipine sahip kişiler tarafından tercih edilir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) kimlere uygulanır?

Ergenliğe kadar olan dönemde yuvarlak ve dolgun hatlar çocukları şirin ve sempatik göstermektedir. Ancak ergenlikten sonra keskin yüz hatları daha çekici algılanmakta bu nedenle bişektomi gibi uygulamalara ihtiyaç doğmaktadır. Bişektomi işlemi için genellikle 25 yaş beklenmelidir. Çünkü yanak yağı yastıkçıkları 25 yaşına kadar küçülmeye devam etmektedir. 25 yaşından sonra son halini alan istenmeyen yüz hatları yani yanakta şişlik görüntüsü ortadan kaldırılabilmektedir.

Bişektomi ameliyatı ya da farklı bir deyişle yanak estetiği, yanaklarında yağ miktarı fazla olan, yüz hatları belirgin olmayan, yanakları tombul görünümde olan, yüzünden dolayı kilolu görünen, kalın yüz hatlarına sahip kişilere uygulanabilir. Yüz hatlarına ve vücut yapısına uygun olmayan yanak tiplerine sahip olan kişiler de bu operasyonla estetik, keskin ve üçgen görünüme sahip olabilir. Altın oran hedeflenerek yapılan bişektomi ile yüz hatları, daha keskin ve belirgin hâle getirilir. Kadınlar gibi erkeklere de uygulanabilen bişektomi, erkeklerdeki yağ dokusunun kadınlara oranla az olmasından dolayı daha az bukkal yağ dokusu çıkarılarak yapılır.

Çeşitli faktörler kişinin bişektomi cerrahisi için uygun bir aday olduğuna işaret ediyor olabilir:

 • Fiziksel olarak sağlıklı olmak
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmak
 • Yuvarlak ve dolgun bir surat yapısı
 • Operasyon sonrası yanak görünümü hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak
 • Tütün kullanmamamak

Bişektomi cerrahisi herkes için uygun olmayabilir. Çeşitli durumlarda kişilere bu girişimin yapılması önerilmez. Bu durumların başında yüz hatlarının doğal olarak ince olduğu kişiler gelir. Bu kişilerde bişektomi operasyonu ile yanak bölgesinin inceltilmesi halinde yaşlanmayla birlikte bu kişilerde yanakların çökmesi meydana gelebilir. Yaşlı kişilerde de bu operasyonların yüz estetiği kapsamında uygulanması önerilmez. Kişiler hali hazırda yaşlanmayla birlikte yanak yağ dokusunu kaybedeceği için bişektomi bu kişilerde zamanla gıdı çıkması gibi diğer yaşlanma belirtilerinin belirginleşmesine neden olabilir.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Nasıl Uygulanır?

bişektomi yaptıracak kişi muayene olmalı

Kişinin yüz hatlarının estetik bir görünüme kavuşması için uygulanan yanak estetiği operasyonu öncesinde kişi, muayene olmalı ve aklında kalan tüm soruların cevaplarını hekimden almalıdır. Ayrıca operasyon öncesinde ve sonrasında nasıl bir yol izleneceğini öğrenilmelidir. Fizik muayene esnasında hekim hastanın ağzını açmasını ve kapatmasını isteyerek bu sırada yanağın incelenmesini gerçekleştirir.

Muayene sırasında nasıl bir görünüm elde edilmek istendiğinin açık bir şekilde ifade edilmesi son derece önemlidir. Ayrıca kullanılan ilaçlar hakkında da hekime bilgi verilmeli ve operasyondan önce ve sonra kan sulandırıcı ilaçların kullanımı hekim kontrolünde bırakılmalıdır.Operasyon öncesinde kişinin aç olması önemlidir. Kan tahlillerinin operasyon için uygunluğu kontrol edildikten sonra kişi, operasyona alınır. Bişektomi ameliyatının temel adımları şunlardır:

Anestezi Uygulaması: Yaklaşık 40-45 dakika süren işlem, sedasyon ya da genel anesteziyle yapılır.

Kesilerin Yapılması: Cerrahi ekip genellikle hastanın ağzının içinden, yanak içinde bulunan doğal kıvrımlarda olacak şekilde küçük kesiler yapar. Bu kesilerin dışarıdan görünmesi engellenir ve ameliyat sonrasında belirgin bir iz bırakmaz.

Yanak Yağ Keselerinin Tespiti: Cerrah, kesiler aracılığıyla yanak içinde bulunan yanak yağ keselerini tespit eder. Bu yağ keseleri yüzün dolgun görünümüne katkıda bulunan bölgelerdir.

Yanak Yağ Keselerinin Çıkarılması: Dikkatli bir şekilde cerrah yanak yağ keselerini çıkarır. Bu adım yüz hatlarının daha ince ve belirginleşmesini sağlar.

Kesilerin Kapatılması: Yanak yağ keseleri çıkarıldıktan sonra cerrah kesileri dikişle kapatır. Bu dikişler ameliyat bölgesini güvenli bir şekilde kapatmaya yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Avantajları Nelerdir?

Diğer operasyon türlerine göre bişektomi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • İşlem süresi kısadır ve hastanede yatış gerektirmez.
 • Lokal anestezi altında yapıldığından operasyon sonrası mide bulantısı gibi anesteziye bağlı semptomlar görülmez.
 • Kilo verilse dahi istenilen şekle gelemeyen ve vücudun en önemli bölgesi olan yüz bölgesinde 45 dakikalık bir işlemle istenen görüntü elde edilebilmektedir.
 • Elde edilen görüntü bu bölgeye yapılabilen diğer işlemler göz önüne alındığında kalıcı olmasıyla ön plana çıkmaktadır.
 • Bişektomi ile birlikte yanaktan yağ alınırken alınan yağlar elmacık bölgesine eklenerek daha güçlü bir görüntü elde edilmesi de sağlanabilmektedir.
 • Bişektomi dışında yanak bölgesine soğuk tedavileri, lipolizler veya yağı parçalayacak enjeksiyonlar yapılabilir ancak bu işlemler etkinlik açısından da kalıcılık açısından da bişektominin yerini tutmamaktadır.
 • Operasyon sonrası iyileşme süreci hızlıdır. Cilt yüzeyinde kesi olmadığından estetik açıdan bir problem yaratmaz.
 • İşlem sonrası yeni yüz yapısından memnun olmayan hastalar için bu işlem ile alınan yağlar yanak içine geri koyulabilmektedir. Ancak ikinci işlem için minimum 1 ay beklenmelidir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bişektomi ameliyatından sonra kişinin hastanede kalması gerekmez. Kısa bir istirahatten sonra hasta taburcu edilir ve günlük hayata dönüş süreci başlar. Operasyona bağlı olarak ağız içindeki kesinin enfekte olmaması için hekim, antibiyotik kullanılmasını önerebilir. Ayrıca hekim, iyileşme sürecinin hızlı olması için ağız temizliğine de dikkat edilmesi gerektiği konusunda hastayı bilgilendirir. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve gargara yapılması olası enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olurken iyi bir ağız bakımı, iyileşme sürecini de hızlandıran etkenler arasındadır.

Bukkal yağ dokusunun alınmasından sonra hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde yapılan çeşitli uygulamalar sayesinde iyileşme dönemine katkı sağlanabilir:

 • Post op (ameliyat sonrası) dönemde basınçlı bandaj uygulamalarına en az 120 dakika boyunca devam etmek
 • Post op 72 saat boyunca yaklaşık olarak 4 saatte bir ve 15 dakika süre ile olmak üzere soğuk uygulama yapmak
 • Post op ilk 5 gün- 1 hafta boyunca ağır egzersizler ve çeşitli fiziksel aktiviteleri yapmaktan sakınma

Bu uygulamalara ek olarak operasyon sonrasında hekimin önerdiği süre boyunca yumuşak ve sıvı gıdalarla beslenilmesi, çiğnenmesi gereken sert gıda türlerinden uzak durulması önemlidir.

Bişektomi operasyonundan sonra kesi bölgesi, yaklaşık bir hafta sonra iyileşse de yüzde ve özellikle yanak bölgesinde iki ila üç hafta boyunca ödem ve şişlik olması normaldir. Yara izi oluşması, cerrahi müdahalenin ağız içinden yapıldığı bişektomi ameliyatlarında söz konusu değildir. Hekimin önerdiği ölçüde yapılan soğuk uygulamalar, şişliklerin düşük seviyede kalmasına yardımcıdır.

Bu süre boyunca alkol ve sigara tüketilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar da kanama riski doğurduğundan kullanılmamalıdır. Bitki çaylarının operasyon sonrası etkileri, kesin olarak bilinmediğinden tüketilmemesi önerilir. İyileşme süresi boyunca hekimin önerilerine dikkat edilmesinin iyileşme sürecini hızlandıracağı unutulmamalıdır. Bişektomi ameliyatıyla yanak içindeki yağ dokusu çıkarıldığından yapılan işlem kalıcıdır. Kişinin kilo alması durumunda da yanak bölgesine eskisi kadar fazla yağ dokusu birikmez, dolayısıyla üçgen yüz görünümü kaybolmaz.

Bişektomi ameliyatı yaptırmak isteyenler, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümümüze başvurabilirsiniz. Bişektomi ameliyatı ile birlikte yaptırılan  Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir? yazımızı da okuyabilir, uzman hekimlerimizden randevu alabilirsiniz.

13 Mart 2024 tarihinde Hüma Hastanesi tarafından düzenlendi.