Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Yenidoğan Yoğun Bakım

Referans merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemiz

Yenidoğan yoğun bakım ünitemiz 3.basamak yoğun bakım hizmetini hastanemiz bünyesindeki Total Parenteral Beslenme (TPN) ünitesi ile birlikte sunmaktadır.
Yenidoğan yoğun bakım teknik donanım, bilgi, deneyim ve özveri isteyen bir ünitedir.
Belirtilen prensipler doğrultusunda Hüma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesi 1 adet izolasyon odası, 19 küvöz kapasitesi ve deneyimli hekim ve hemşire kadrosuyla hizmet vermektedir.

Erken doğum, çoğul gebelik, şeker hastalığı annelerin bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum yutmuş bebeklere gelişmiş düzeyde bakım sağlamaktadır. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde; solunum desteği (ventilatör tedavisi), kan değişimi, fototerapi (ışık tedavisi), toraks tüpü takılması (akciğer hava kaçağı tedavisi), hasta başı USG (beyin ve diğer iç organların değerlendirilmesi için ultrason), de yapılmaktadır.

TPN Ünitesi
Ağızdan beslenemeyen yeni doğan tüm bebeklerin damar yoluyla beslenip  ölüm oranlarının en aza düşürtülmesi hedeflenmektedir. Total parenteral nütrisyon (TPN)  çağdaş yenidoğan yoğun bakım üniteleri (YYBÜ)’nde kullanılan en önemli uygulamalardan birisidir. Bebeklerin doğumdan sonra hiçbir zaman aç bırakılmamaları esasından hareketle  özellikle çok düşük doğum ağırlığı ile doğan ve enteral yoldan beslenmesi olanaksız olan bebeklerde TPN doğumdan hemen sonra başlanmakta ve bebek enteral yoldan rahat bir şekilde besleninceye kadar devam ettirilmektedir. TPN çözeltileri içine  bebeğin ihtiyacı olan bütün besin ögelerinin katılması gerekmektedir.
"Yenidoğan Yoğun Bakım" birimimizde hizmet veren doktorlarımız
Uz.Dr. SONAY GÖKOĞLU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uz.Dr. YAVUZ İRİŞTİ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uz.Dr. ADEM ARIK
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uz.Dr. MEHTAP SENEM
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör